Ataşehir’de taksilerde ücretsiz kitap hizmeti

- Yorumla

Ataşehir’deki 1000 takside uygulamaya geçilen projeyle; okuma alışkanlığı yaygınlaşırken aynı zamanda kitapların elden ele, nesilden nesle ulaşması sağlanıyor. Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Bu Takside Kitap Var” projesine yoğun ilgi var.

İstanbul trafiğini daha keyifli hale getiren ve ilçedeki taksileri birer mini kütüphaneye çeviren projede; edebiyat, kişisel gelişim, şiir gibi birçok türden kitap vatandaşlarla buluşuyor. Bez çantaların içine konularak taksilerin ön koltuklarının arkasına yerleştirilen kitaplar eksildiğinde bağışla toplanan yeni kitaplar ekleniyor.

Herkesin ilgi alanına dokunarak, onlara kitapları sevdiren ve okumaya özendiren proje vatandaşlardan büyük beğeni kazandı. 7’den 70’e herkesi kitap okumaya teşvik eden projeyle yolcular seyahatleri süresince taksilerdeki kitapları okurken, beğendikleri kitapları yanlarında götürebiliyor. Kitabı okuduktan sonra da daha çok kişiye ulaşsın diye başka bir taksiye bırakabiliyor.

Ataşehir Belediyesi, projenin daha sağlıklı devam edebilmesi için kitapseverlere uyarıda bulunarak, taksilerden beğenerek aldıkları kitapları, okuyarak kısa sürede yeni bir taksiye bırakmalarını rica ediyor. Seyahat ederken keyifli vakit geçirmenizi sağlayan bu projenin sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak için siz de kitap bağışında bulunabilirsiniz.

Toplu kitap bağışında bulunmak isteyenler Ataşehir Belediyesi’nin (0216) 570 50 00 numaralı Çağrı Merkezi’yle iletişime geçebilirler.

x
Yorumlar