Beykoz’da deprem tatbikatı

- Yorumla

Beykoz Kent Konseyi 17 Ağustos Marmara depreminin yıl dönümünde depremi hatırlatmak, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, yetkililere ise önlemleri almaları çağrısında bulunmak amacıyla Deprem Farkındalık Günü etkinliği düzenledi.

Beykoz Belediye Meydanına, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından konuşlandırılan Deprem Smilasyon Tırında ilçe sakinlerine uygulamalı olarak deprem bilinçlendirme eğitimleri verildi.

Beykoz Belediye Meydanı’na park eden daha önce ülkemizde yaşanmış depremlerin şiddetinin uygulamalı olarak anlatıldığı simülasyon tırında tatbikat şeklinde deprem anı yaşatılarak neler yapılması gerektiği gün boyu uygulamalı olarak aktarıldı.

AFAD personeli deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda ziyaretçilere bilgilendirme yaptı, hareketli eşyaların sabitlenmesi, masa gibi yüksek olan eşyaların altına girilmesi, elektrik ve doğalgaz düğmelerinin kapatılması gibi hayati önlemlere değinildi. Gelen vatandaşlara AFAD gönüllüsü olmak için kayıt formu verildi.

Ziyaretçilere ayrıca İstanbul’da yapılan afete hazırlık, afete müdahale, afet sonrası iyileştirme çalışmaları ve acil durumlarda kullanılan teknik araçlar hakkında da bilgiler verilerek broşürler dağıtıldı.

Kaşıtoğlu, “Amacımız İstanbul’u bekleyen deprem gerçeğine farkındalık oluşturmak”

Beykoz Kent Konseyi Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, “Belediye ve Kent Konseyi olarak yaptığımız toplum yararına odaklı çalışmalarımız hız kesmeden devam ederken, istedik ki deprem gerçeğinin ve depremde yaşanan acıların unutulmaması adına bir kez daha bu günü hatırlayarak olası bir deprem için gerekli hazırlıklarımızı yapalım. Amacımız İstanbul’u bekleyen deprem gerçeğine farkındalık oluşturmak. Bu konuda bize destek veren İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerimize, programa katılan duyarlı vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

x
Yorumlar