Kartal’daki hastanelerin kapatılmasına halktan büyük tepki var!

- Yorumlar

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin kapatılmasına tepki gösteren sağlık çalışanları, ilçe halkı ve esnafı, hastanenin kapatılmasıyla sağlık haklarından mahrum bırakıldıklarını söyledi

İstanbul’un Kartal’da on binlerce kişinin sağlık hizmeti aldığı Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin kapatılarak, yeni inşa edilen Tuzla Devlet Hastanesi’ne taşınmasına hastane çalışanları, çevre esnafı ve Kartal halkı tepki gösterdi.

2013 yılında “riskli alan” ilan edilen hastane, 2014 yılında Kartal Belediyesi tarafından “Kartal Batı Merkezi Projesi Uzlaşma İşi” adıyla ihaleye çıkarıldı, 700’e yakın çalışanı ile hiçbir şekilde irtibata geçilmeden ve son haftaya kadar taşınma hakkında bildirim yapılmaksızın apar topar Tuzla Devlet Hastanesi’ne taşındı.

Sağlıkta dönüşüm yap-boz tahtasına döndü

27 Eylül Çarşamba günü hastane binası önünde toplanan hastane çalışanları, çevre esnafı ve Kartal halkı burada hastanenin taşınmasına tepki olarak bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde, “sağlıkta çağ atladık” diye övünülen sağlıkta dönüşüm programının yap-boz tahtasına döndüğü ifade edilirken, Kartal halkının 1966’dan beri kısa sürede ulaşabildiği acil sağlık hizmetinden mahrum bırakılmak istendiği ve sağlığın rekabetçi anlayış, özel sektör mantığıyla pay alınabilecek bir pazar olarak görüldüğüne vurgu yapıldı.

Çalışanların problemleri gözardı edildi

Eylemde, hastanenin taşınma kararıyla 700’e yakın çalışanının ulaşım, kreş, okul, barınma gibi en temel ihtiyaçlarının gasp edildiği söylenirken, hastane çalışanlarının taşınma kararından yeni haberdar edilmesi, “skandal” olarak nitelendirildi.

Çevre esnafı da mağdur

Hastane çevresinde bulunan esnafın da hastanenin taşınmasıyla mağdur olduğunun ifade edildiği eylemde, hastanenin depreme dayanıklı bir şekilde yeniden inşa edilerek, yerinde dönüşüm sağlanması ve hastanelerin şehir merkezlerinden uzaklaştırılmadan, ulaşılabilir bir hizmete dönüştürülmesi talep edildi.

x