Sokakta 24 milyon ruhsatsız silah var

- Yorumlar

Pendik’te Helin Palandöken’in öldürülmesiyle yeniden gündeme gelmeye çalışan bireysel silahlanma sorunu ciddi şekilde geleceği tehdit ediyor. Meclis’in gündemine CHP’li Mehmet Tüm’ün önergesine gelen bireysel silahlanma konusu Emniyet’in raporlarıyla konuşuldu. Ancak araştırma yapılması AK Partinin oylarıyla reddedildi.

1575 kişi öldürüldü

CHP’nin grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’nda da tartışılan ‘bireysel silahlanma’ önergesinde, bireysel suçlarda ateşli silah kullanımının bu yıl yüzde 80’lere ulaştığı ve sadece Eylül ayında bireysel silahlarla 1575 kişi öldürüldüğü kaydedildi.

363 kadın cinayetinin 283’ü ateşli silahlarla

TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan CHP’li Mehmet Tüm, Helin Palandöken’in katiline ait silahın önce 750 liraya internetten getirildiği, sonra 1800 liraya satıldığının ortaya çıktığını anımsattı ve bu yıl işlenen 363 kadın cinayetinin 283’ü ateşli silahlarla gerçekleştiğini belirtti.

“Peynir ekmek gibi satılıyor”

CHP’li Tüm konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde peynir ekmek gibi silah alınıp satılıyor. Silah satışı noktasında herhangi bir denetim, önlem veya kısıtlama yok. Silah satış yapan şirketlerle ilgili hiçbir bilgi de ne yazık ki yok.

Değerli milletvekilleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün daha önce yayınladığı 2017 Yılı bireysel silahlanma raporuna göre, ülkemizde toplam 25 milyon silah var ancak bunların sadece 750 bin tanesi ruhsatlı.

Helin’in acılı babası ‘Peynir ekmek gibi satılan bu silahların hesabı sorulsun. Gencecik kızımız toprağa düştü, başkaları bu acıyı yaşamasın’ diyor ama ülkemizde ne yazık ki internette taksitle silah satışı yapılıyor.

Her önüne gelen eline silah alıyor. Cezalar asla caydırıcı değil, mahkemelerdeki davalar sürekli erteleniyor, ceza çıksa bile bir şey ifade etmiyor, cezalar paraya dönüştürülüyor. Hükümet acilen bir önlem almalıdır.”

AK Partiartinin oylarıyla reddedildi

Daha sonra oylamaya açılan önerge, beklenildiği gibi AK Partiartili vekillerin oylarıyla reddedildi.

x