Gökhan Yüksel

Kartal Köprüsü ve Samandıra gişelerinde, darbe girişiminde yaşanan olaylarla ilgili dava devam ediyor

- Yorumla

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kartal Köprüsü ve Samandıra gişelerinde meydana gelen olaylarla ilgili, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince gerçekleştirilen davanın 10. duruşması başladı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada gerçekleşen duruşmaya, 50 tutuklu sanık ile avukatları katıldı. Davada 50’si tutuklu, 116 asker yargılanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, 23. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi’nde görevli bazı askerler, 10 kişinin yaralandığı olaylar ile ilgili suçlanıyor.

İddianamede, bütün sanıkların, “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs”, “cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

x
Yorumlar