Gökhan Yüksel

Rıdvan Dilmen ile Devlet Bahçeli arasında ‘Deniz Gezmiş’ polemiği büyüyor

- Yorumla

Eski futbolcu ve spor yorumcusu Rıdvan Dilmen’in Recep Tayyip Erdoğan’ı Deniz Gezmiş’e benzetmesi ile ilgili sözleri başına bela oldu. Rıdvan Dilmen’in Erdoğan’a bu sözleri söylediğini duyan Bahçeli sert sözlerle Dilmen’e yüklendi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Rıdvan Dilmen’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Deniz Gezmiş’e benzetmesiyle ilgili “Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı bir dönemin teröristiyle özdeş kabul edilemez” dedi.

Bahçeli: Bu bir yalakalıktır

“Sahadaki şeytanlığı siyasete taşımasın” diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

Türkiye cumhurbaşkanına ‘parkasız Deniz Gezmiş’ ifadesi ne Türk milletine yakışır ne cumhurbaşkanına yakışır ne de cumhurbaşkanlığına yapılan yalakalığa yakışır. Türkiye cumhurbaşkanı bir dönemin dönemin teröristi ile özdeş kabul edilemez. Kendisini Türk milletinden özür dilemeye davet ediyorum.Devlet Bahçeli

Eski futbolcu Dilmen, dün katıldığı bir TV programında Erdoğan hakkında şunları söylemişti: “Ben Tayyip Erdoğan beye baktığımda parkasız bir Deniz Gezmiş görüyorum. Deniz Gezmiş de ‘Kahrolsun emperyalizm’ diyordu, Erdoğan da emperyalistlerle mücadele ediyor.”

Rıdvan Dilmen’den yanıt: Ben ne şeytanım ne de yalaka

Dilmen, kişisel Instagram hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin açıklamasını okudum. Özellikle son birkaç yıldır ülkemiz zor dönemden geçiyor. Partisinin bölünmesini göze almak pahasına vatansever duruşuna saygı duyduğum Sayın Bahçeli’nin açıklamasında; Sayın Cumhurbaşkanımızı bir teröriste benzettiğimi belirtip, aynı metin içerisinde benim Sayın Cumhurbaşkanımıza yalakalık yaptığımı düşünmesini anlamış değilim!

Ben ne şeytanım, ne de yalakayım, 15 Ağustos 1962’de Nazilli’de doğmuş onurlu bir Türk vatandaşıyım.

Benim dün akşam söylediklerimin altını üstünü çıkarıp, cımbızla çekilmiş cümlelerle beni suçlayıp, halkın önüne atmasını anlamış değilim! Yıllar önce Deniz Gezmiş’ in Filistin konusundaki mücadelesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam Ülkeleri adına büyük bir lider olarak siyasi platformdaki Filistin mücadelesine benzetmişimdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın; kapitalist, emperyalist, “egemen güçlere”, Amerika’ya, İsrail’e baş kaldırıp cesaretle mücadele ettiğini bilecek kadar okur yazarım.

Benden kimse özür beklemesin, özür dilenecek bir davranışta bulunmadığım yayının tamamı izlediğinde anlaşılacaktır.Rıdvan Dilmen

Deniz Gezmiş kimdir?

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972’de idam edildi. 1971 askeri muhtırası sonrasında öğrenci hareketlerine yapılan operasyonlar sonrasında, 12 Mart Darbesinin ilk günlerinden sonra Yusuf Aslan ile birlikte Sivas’a gitmekteyken motosikletleri bozuldu. Bir ihbar sonucu polislerin gelmesi üzerine yakalanan Deniz Gezmiş, 6 Mayıs 1972’de idam edildi.

Vatan, onu parsel parsel satanların değil, uğrunda darağacına gidenlerin vatanıdır.Deniz Gezmiş

x
Yorumlar