Son KHK ile sivil milislere cezasızlık ve tutuklulara tek tip tulum zorunluluğu

- Yorumlar

Resmi Gazete’de yayınlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de, ‘darbe girişimi ve girişimin devamı niteliğindeki eylemler’e müdahale eden sivillerin cezai sorumluluğu doğmayacağı hükmü ile tutuklulara tek tip kıyafet zorunluluğu yer aldı.

Çıkarılan KHK’yla, bu maddeye bir ‘fıkra‘ ekleyerek şöyle dendi: “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına, veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır.”

Böylece darbe girişimi gecesi ve devamında lince kadar giden yasa dışı eylemlere katılanlara yargı dokunulmazlığı getirilmiş oldu.

Erdoğan: ‘Tek tip’ Guantanamo’da yaşam tarzı, kravat takıp havalı bir şekilde duruşmaya gelemeyecekler!

Resmi ziyaretlerde bulunmak için Sudan’a yapacağı ziyaret öncesi Esenboğa Havalima’nında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hühmünde Kararnamede (KHK) yer alan tek tip kıyafet uygulamasına ve taşeron işçiler için yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamada bulundu. Erdoğan, tek tip uygulamasının Guantanamo’da yaşam tarzı olduğunu söyleyerek, “Türkiye’ye mahsus da değil bu. Dünyanın değişik yerlerinde uygulanıyor. Guantanamo’da bu yaşam tarzı haline dönüştü. Hatta orada ayaklarına zincirler takılıyor. Türkiye’de bu var mı? Yok” diye konuştu.

Demirtaş: Tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih ederiz

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün yayımlanan KHK’de yer alan tutuklu ve hükümlülere tek tip kıyafet giydirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih ederiz” dedi.

x