Gökhan Yüksel

Tuzla’da zehir saçan vidanjör bulundu

- Yorumla

İstanbul Tuzla’da 25 Aralık akşamı kanalizasyon ağından ağır bir koku yayıldı. Yetkililerin yaptığı çalışma ile kanalizasyona kimyasal bir madde olan Trichloroethylene’in kaçak olarak deşarj edildiği tespit edildi. Yürütülen soruşturma kapsamında, kaçak deşarjı yapan vidanjör ele geçirildi.

NTV’de yer alan habere göre, İSKİ, 2 vidanjörden alınan örneklerde ilgili kimyasal maddeyi tespit etti. Tuzla Emniyeti alınan örnekleri Adli Tıp’a gönderdi.

İstanbul, Tuzla’da 4 mahalleyi etkileyen, 97 kişiyi hastanelik eden kokuya neden olan “trikloreten” ile “tetrakloreten” adlı kimyasal maddelerin dökülmesinde kullanılan iki vidanjör tespit edildi.

Tankerlerden alınan örneklerin incelendiği İSKİ laboratuvarından sonuçlar çıktı. Örnekleri inceleyen laboratuvar, iki tankerde kokuya neden olan “trikloreten” ile “tetrakloreten” maddelerini buldu.

Laboratuvar sonuçları soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilecek. Savcılık olaya ilişkin olarak, “Kasten yaralama” ve “Kasten çevreyi kirletme” suçlarından soruşturma yürütüyor.

Laboratuvar sonucunun savcılığa ulaşmasının ardından önce vidanjör şoförlerinin ardından da bu vidanjörlerin atıkları aldıkları tesislerin yöneticilerinin ifadelerinin alınması bekleniyor.

x
Yorumlar