HDP İstanbul ve ilçelerinde aday çıkarmayacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP); İstanbul, Adana ve İzmir’de büyükşehir belediye başkanlığı için aday göstermeme kararı aldı. HDP Sözcüsü Hakkı Saruhan Oluç, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarını yaparak, yerel seçimlere ilişkin bazı kararlar aldıklarını söyledi.

Seçim güvenliği konusunda ciddi sorunlar yaşandığını ileri süren Oluç, “Seçim güvenliğini sağlamakla görevli olan İçişleri Bakanlığı, bir partinin militanı gibi davranan bir kişi tarafından yönetilmektedir.” dedi. Yaklaşık 37 bin seçmen kaydına, ilgili il ve ilçelerde itirazlarda bulunduklarını anımsatan Oluç, itirazlarının yaklaşık yüzde 95’inin ilçe seçim kurulları tarafından reddedildiğini belirtti. Oluç, hazırladıkları itiraz dilekçelerini bugün Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) vereceklerini ifade etti.

Batı illerinde izleyecekleri seçim stratejilerine ilişkin çeşitli kesimlerle görüşmeler yaptıklarını anlatan Oluç, şöyle devam etti:

“PM ve MYK toplantılarında yaptığımız değerlendirmeler sonucunda HDP olarak, demokrasi, demokratik hak ve özgürlükler adına, Türkiye’de demokrasi mücadelesinin güçlenmesi için kimi yerlerde fedakarlıklar yapma konusunda bir karar aldık. Bu fedakarlığı şu ya da bu parti lehine yapmıyoruz, Türkiye’deki demokrasi mücadelesi için yapıyoruz. Toplantılarda bu fedakarlığın hangi düzeyde olacağını konuştuk ve bazı kararlara vardık.

Bazı ilçelerde ve illerde istisnalar olabilir. Bunların neler olduğunu da önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Belediye meclislerine HDP’nin logosu ve adayları ile gireceğiz. İstanbul, Adana ve İzmir’de büyükşehir belediye başkanlığı için aday göstermeme kararı aldık. Demokrasi güçlerinin, Türkiye’deki sendikaların, STK’lerin, meslek birliklerinin, demokrasi, özgürlük ve adalet için mücadele edenlerin işaret ettiği adaylara oylarımızın verilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”