Kılıçdaroğlu: İdamım için kanun getireceklermiş

- Yorumlar

31 Mart yerel seçimleri kapsamında Ankara’nın Keçiören ilçesinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim sürecindeki sert söylemleri, “Sanki savaşa gidiyoruz. Altı üstü yerel seçime gidiyoruz. Neredeyse birbirimizi gırtlaklayacağız” sözleriyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 milyon dolar için Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nı Katarlılara verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “O sözleşmeyi iptal et 50 milyon doları ben sana bulacağım, tüm Türkiye şahit olsun” dedi. Kılıçdaroğlu, “Beni asacaklarmış, benim idamım için kanun getireceklermiş, getirmezseniz namertsiniz, oy vermezsem namerdim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

— İşsizlik almış başını gidiyor. Her evde bir işsiz var. Son bir yılda işine son verilen kişi sayısı 1 milyon 11 bin kişi. 1 milyon 11 bin eve yemek girmiyor, tence kaynamıyor. Saray’dakiler bunun farkında mı? Bu acının farkında mı?

– Şimdi sıra geldi Sakarya’daki silah fabrikasını satmaya. Benim imzam değil onun imzası var. ‘Kılıçdaroğlu ispat ederse cumhurbaşkanlığını bırakırım’ diyor. Bir devletin silah fabrikalarını yabancı orduya satıyorsan bu milletin namusunu satıyorsun demektir. Ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Silah fabrikasını yabancı orduya peşkeş çekene milliyetçi denmez. Bunlara oy verene de milliyetçi denmez.

— Fabrikayı 50 milyon dolar para bulamadı diye Katar ordusuna verdiğini söylüyor. Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Sözleşmeyi iptal et 50 milyon doları ben sana bulacağım. Bütün Türkiye şahit olsun. Tank palet fabrikasını satarken askerlerin görüşünü aldın mı? Orada subaylar var. Fabrika satıldığında askerlerimiz Katar ordusunun emrinde mi çalışacak? İster Erdoğan cevap versin, ister sözcüsü Bahçeli.

— Fabrika için 50 milyon dolar bulamıyosun da Suriyeliler için 35 milyon dolar buldun. Ben böyle konuştuğum için Erdoğan çok rahatsız. Bay Kemal konuşuyor diyor. Bay Kemal olmak kolay değil. Bay Kemal olmak için dürüst olmak lazım. Oğlunu bedelli askere göndermemek lazım. Bay Kemal olmak için kul hakkı yememek, komşusu açken tok yatan bizden değildir kültürüne sahip olmak lazım.

— Sana verilen bedava uçak yüzünden devletin fabrikası mı satılır? Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihine hakarettir.

x