İmamoğlu hakkında suç duyurusunun hukuki olmadığı ortaya çıktı

- Yorumlar

Samsun’da bir avukat, Ekrem İmamoğlu hakkında ‘kamu görevini usulsüz üstlenmek’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak avukatlar bu suç duyurusunun hukuki olmadığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretinde Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı mesajda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı sıfatını kullanması hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ancak avukatlar yapılan suç duyurusunun hukuksuz olduğunu belirtti

Suç duyurusunda İmamoğlu’nun “kamu görevini usulsüz üstlenmek” suçunu işlediği iddia edildi. Artı Gerçek’ten Can Bursalı’ya bilgi veren avukat Melike Polat, Yargıtay içtihadına göre suçun oluşmadığını belirterek, “Yalnızca sıfat kullanımı halinde bu suç oluşmamaktadır. Suçun oluşması için kamu görevinin fail tarafından yerine getirilmeye kalkışılması zaruridir. Anıtkabir Özel Defteri’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı sıfatının kullanılması semboliktir” dedi.

SUÇ DUYURUSU YAPAN SAMSUN’DA YAŞIYOR

Suç duyurusu, Elif Özge Çankaya adlı avukat tarafından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulunuldu. Avukat Çankaya, üç maddelik suç duyurusu dilekçesinde “Seçimlerde nihai kararı verecek olan YSK’dır. Seçimlere itiraz da demokratik bir seçimin parçasıdır. Resmi kurumlara göre seçim sonuçları kesinleşmeden, mazbatasını almadan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ünvanını kullanıp imza atmak, TCK 262/1 uyarınca kamu görevini usulsüz üstlenmek suçunu oluşturmaktadır. Şüpheli bir kamu görevini kanun ve diğer mevzuatlara aykırı olarak yerine getirmeye teşebbüs etmiştir” ifadelerini kullandı.

Çankaya, suç duyurusu dilekçesini İmamoğlu’nun cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep ederek noktaladı.

‘SEMBOLİK ANLAM TAŞIYOR’

İmamoğlu’na yönelik suç duyurusuyla ilgili Artı Gerçek’e bilgi veren avukat Melike Polat, Yargıtay içtihadını hatırlatarak, “Yargıtay’a göre yalnızca kamu görevine ilişkin bir sıfatın kullanılması halinde bu suç oluşmamaktadır, bu suçun oluşması için eylemli olarak bir kamu görevinin fail tarafından yerine getirilmeye kalkışılması zaruridir” ifadelerini kullandı. Avukat Polat, İmamoğlu’nun kamu görevi yetkisini kullanmadığını, imzanın sembolik anlam taşıdığı için suç unsuru oluşturmadığını ifade etti.

x