Cezayir’de 20 yılın ardından istifa eden Başkan’a yakın 5 milyarder ‘iş adamı’ göz altına alındı

Cezayir’de ülkeyi 20 yıldır demir yumrukla yöneten Başkan’ın adamlarına yönelik yolsuzluk operasyonları düzenlenmeye başladı. Cezayir’de, halk ayaklanması sonucu istifa eden Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika’nın yakın çevresinden beş iş adamı yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Euronews’in haberine göre, ülkenin en zengin ismi İsaad Rebrab, “sahte fatura düzenleme, rüşvet, gümrük işlemlerinde hile” yapmakla suçlanıyor. Yine Buteflika’ya yakın “Kuninef Kardeşler” olarak bilinen Riza, Abdulkadir, Karim ve Tarık Kuninef’in de başka bir yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Cezayir devlet televizyonu, söz konusu dört ismin “nüfuzlarını kullanarak kamu ihalelerini kazanma ve bu ihalelere ilişkin yükümlülüğü yerine getirmemekle” suçlandığını duyurdu. Gözaltına alınan iş adamları suçlamalara yönelik henüz bir açıklama yapmadı. Cezayir basınında yer alan iddialara göre son iki günde 50’ye yakın iş adamı “kamu malını israf, yolsuzluk ve rüşvet” suçlamalarından ifade verdi.

Buteflika’nın istifasıyla yolsuzluk soruşturmaları hız kazandı

Gözaltılar, Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih’in yargıya yaptığı çağrının ardından geldi. Salih yargı makamlarına seslenerek, Buteflika döneminde kamuoyuna yansımış ancak üstü kapatılmış yolsuzluk dosyalarının yeniden açılması konusunda “yargının daha hızlı davranmasını” istemişti.

Genelkurmay Başkanı, daha önce yaptığı bir açıklamada da siyaset, bürokrasi, ordu ve iş dünyasından isimlerin bulaştığı yolsuzluk skandallarını isim isim zikrederek, bu dosyaların yeniden açılacağını kaydetmişti.

Cezayir’i 20 yıl yöneten Abdülaziz Buteflika, ülke genelinde düzenlenen protesto gösterileri ve ordunun baskısı sonucu üç hafta önce istifa etmişti. Buteflika’nın koltuğunu bırakmasının ardından hız kazanan yolsuzluk soruşturmaları kapsamında, eski Başbakan Ahmed Uyahya ve Maliye Bakanı Muhammed Lukal da kamu kaynaklarının israf edilmesi iddiası ile mahkemede ifade vermeye çağrılmıştı.