Binali Yıldırım: Seçim yenileme, oy verecek insanların yaşamını olumsuz etkiliyor

- Yorumlar

Seçimleri iptal ettiren başvuruyu yapan AK Parti’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, “AK Parti teşkilatı ve şahsım olarak biz iptal ya da seçimin tekrarı fikrine itibar etmedik. Seçim yenileme, oy verecek insanların yaşamını olumsuz etkiliyor.” dedi.

Binali Yıldırım, CNN Türk canlı yayınında YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal sürecini ve yeni seçim tarihi olan 23 Haziran için gündeme dair soruları yanıtladı.

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– AK Parti teşkilatı ve şahsım olarak öncelikle biz iptal ya da seçimin tekrarı fikrine itibar etmedik. Bizim başlangıçtaki alternatifimiz değildi. İlk etapta oyların tamamının yeniden sayılmasını istedik.

– (Oradan çıkan sonuca razı olacak mıydınız?) Seçim yenilemenin oy verecek insanların yaşamını olumsuz etkiliyor, programlarını değiştiriyor. Bir de maliyeti var. Öyle ya da böyle, kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak hem oy verenin hem de kazanan ya da kaybedeni rahatlatmak adına buna ihtiyaç var dedik.

– (Geçen seçimde de bunlar görev aldı deniyor) Denebilir. Bunun tespiti YSK’da. Biz bunu eşelemesek bunu yine bilemezdik.

– Kartal 198 belediye başkanı, meclis 194 bana da 35 münasip görmüşler. Saydırmışız aynı çıkmış. Yani 163 oyumuz çalınmış.

x