Pendik Belediyesi neden bunu yaptı?

- Yorumlar

Pendik Belediyesi bu pazar günü Bosnalı Şehit Çocukları Parkı’nda inşa edilen yapının ne amaçla kullanılacağını bölge halkına soracak. Pendik Belediyesi, 2018 yılında Bosnalı Şehit Çocukları Parkı’nı yenileceğini duyurduğu basın bildirisinde, parka bir okuma salonu inşa edileceğini ilan etmişti. Peki bu kafe işi de nereden çıktı? Pendik Belediyesi neden daha önce söylediği gibi kütüphane yapmıyor da oylama ile “kütüphane mi, kafe mi olsun” diye sorma kararı aldı? Kafe olursa kafeyi belediye mi işletecek, yoksa bir özel şirkete ya da vakfa mı devredilecek?

Google Maps’ten Pendik’teki kütüphanelere bakınca Pendik’te şu anda toplam 4 kütüphane sonucu çıkıyor. Bosnalı Şehit Çocukları Parkı ile ilgili oylama Sapanbağları, Yeşilbağlar ve Yeni Mahalle’de yapılacak. Bu mahallelerde hiç kütüphane yok, ancak çok sayıda kafe var. Bu mahallede yaşayan gençler kütüphane için Kartal’a gitmek zorunda kalıyor. Peki Pendik Belediyesi, bu mahallelere kütüphane açma şansı varken neden bir anda bu ihtimali düşüren bir oylama ile kafe açmayı öneriyor? Birçok belediye gençlerine kütüphane açabilmek için çırpınırken Pendik Belediyesi neden bu fırsatı değerlendirmiyor?

Pendik Belediyesi tarafından parkta yapılacak yenileme çalışmaları ilk kez duyurulduğu zaman şu ifadeler kullanılmış: “Pendik Belediyesi’nin yenileme çalışmalarına başladığı Bosnalı Şehit Çocukları Parkı’na 7’den 70’e herkesin faydalanabileceği donatılar yapılacak. Ancak bir özelliği, bu parkı diğer parklardan bir adım öne çıkaracak. Parkın içerisine kitap tutkunları için bir okuma salonu inşa edilecek.”

Peki şimdi neden bu okuma salonu oylama ile kafe yapılması öneriliyor? Yoksa birileri okuma salonunun yerine kafe işletmesi mi yapmak istiyor ve bu kötü durumu halk oylaması ile yapmaya çalışarak güzel göstermek mi istiyor?

8 Ağustos 2018’de Pendik Belediyesi tarafından yapılan duyuruda yer alan diğer ifadeler:

Sapanbağları Mahallesi sakinlerine hizmet veren Bosnalı Şehit Çocukları Parkı yenileniyor. Etüd Proje Müdürlüğü Ekipleri tarafından başlatılan çalışmada park her yaştan Pendiklinin faydalanabileceği ünitelerle donatılacak. Özellikle kitap tutkunlarını çok memnun edecek bir uygulama da bu parkı diğerlerinden farklı kılacak. Parkın içerisine kitap tutkunları için bir okuma salonu inşa edecek. Kitapseverler, mis kokulu çam ağaçlarının gölgesinde yapılacak okuma salonunda kitap okuyabilecek.

Kararı Cin mi aldı?

Pendik Belediyesi okuma salonu sözünü tutacak mı? Yoksa bu oylama gerçekten yapılıp da sandıktan kafe çıkarsa sözünü tutmayıp kafe mi yapacak. Kafe yapılırsa kafeyi belediye mi işletecek, yoksa bir özel şirkete ya da vakfa mı devredilecek? Pendik Belediyesi’nde neler oluyor? Eski başkan Kenan Şahin bu konuda ne diyecek. Bu oylamanın kararını kim verdi? 31 Mart yerel seçimlerinde Pendik Belediye Başkanı olarak Ahmet Cin seçildi.

8 Ağustos 2018 haberi: www.pendik.bel.tr/haber/detay/bosnali-sehit-cocuklari-parki-yenileniyor

pendik-bel-park-1-.jpg

13 haziran 2019 haberi: www.pendik.bel.tr/haber/detay/bosnali-sehit-cocuklar-parkinda-karar-icin-sandiga-gidiliyor

pendik-bel-park-2-.jpg

x