Türkiye’deki Wikipedia engeli turistleri de bıktırdı

- Yorumlar

Dünyanın en büyük çevriçi ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye tarafından yıllardır engelleniyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların açmasına ve okumasına izin verilmeyen Wikipedia, esasında bilginin özgür bir şekilde dağıtımını sağlayan bir ansiklopedi. Dünyada da çok kullanılan bu servisin Türkiye’de engelli olduğunu gören yabancı turistler de hayretler içinde kalıyor ve ülke için çok kötü deneyim bırakıyor.

”Türkiye’nin kapatma kararına neden olan içerikler ifade özgürlüğü kapsamındadır”

Wikipedia’yı yöneten Wikimedia Vakfı tarafından, Türkiye’nin Wikipedia’ya erişim yasağının kaldırılması amacıyla kısa bir süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunuldu. Wikipedia’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada,”Türkiye’nin kapatma kararına neden olan içerikler ifade özgürlüğü kapsamındadır” denildi.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu tarafından Wikipedia’nın Türkiye’nin terör örgütlerini desteklediğini içeren bilgileri kaldırmaması üzerine siteye 2017 yılından beri erişim yasağı uygulanıyor. Teknoloji uzmanlarına göre Wikipedia’nın yasaklanması Türkiye’nin imajını ciddi ölçüde etkiliyor. Dünya çapında arama motoru üzerinde hangi konuda araştırma yapılırsa yapılsın Wikipedia genelde ilk sırada çıkıyor. Öğrencilerden akademisyenlere kadar geniş yelpazeden insanlar Wikipedia üzerindeki konular sayesinde araştırmalar ve ödevlerini yapıyor. 2019 yılında da Wikipedia üzerindeki anlaşılması zor yasaklama devam ediyor.

BTK’nın Wikipedia’yı engellediğine ilişkin açıklamasında “Türkiye’nin terör örgütlerini desteklediğini belirten içerikler tüm girişimlere rağmen Wikipedia’dan çıkarılmamıştır. Bu içeriklerin doğru bilgilerle düzenlenmesine izin verilmemiştir. Https protokolü ile yayın yaptığı için sadece ilgili içeriklerin engellenmesi mümkün olmamıştır. Bu nedenle sitenin tamamına tedbir uygulanmak zorunda kalınmıştır. Bu ve benzeri içerikler ile ilgili Wikipedia editörleri gereğini yapmalıdır” ifadelerine yer verilmişti. Ancak Wikipedia’ya erişimin engellenmesine sebep olan içerikler uzun zaman önce değiştirilmesine rağmen siteyi halen Türkiye’den girmek isteyenler kullanamıyor.

x