Kaz Dağları’ndan imdat çağrısı: Çanakkale’de 195 bin ağaç kesildi

Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında bulunan Kirazlı Altın Madeni’nde ÇED raporunda belirtilen ağaç sayısının 4 katı ağaç kesildiği ortaya çıktı. Çevreciler 19 Temmuz’da protesto gösterisi yapacak.

TEMA Vakfı araştırmasına göre 45 bin olarak planlana ağaç kesimi sayısının 195 bine ulaştığı ifade edildi. Kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanlar ve nadir bitkiler ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Evrensel’den Seçkin Sağlam’ın haberine göre, TEMA Vakfı, madende 20 bin ton siyanür kullanılacağını ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metalin ortaya çıkacağına dikkat çekti.

195 BİN AĞACI KATLETTİLER

Kirazlı’da belirtilenin 4 katı ağaç kesildiğine dikkat çeken TEMA Vakfı, “Kirazlı Altın Madeni’nde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı işlem yapılıyor, işletme durdurulsun. Şimdi değilse ne zaman? Hepimizin en azından bir kere de olsa görmek istediği veya yerleşmek için hayalini kurduğu oksijen deposu Kaz Dağları varlığını koruyabilmek için desteğini bekliyor. Kirazlı Altın Madeni Projesi, Mart 2019’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme iznini aldı. Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45 bin 650 ağacın kesilmesi olarak planlanmıştı. Haziran ayının ortasında yapılan tıraşlama ile maalesef ormanlarda büyük bir yara açıldı. Uydu görüntüleri üzerinde yaptığımız incelemeler, maden sahası ve yol bağlantıları için yaklaşık 195 bin adet ağacın kesildiğini ortaya koyuyor. Buna göre ÇED raporunda belirtilenden 4 kat daha fazla ağaç kesimi yapıldı” dedi.

180 BİN İNSANIN TEK SU KAYNAĞI!

TEMA açıklamasında Kirazlı Altın Madeni sahasının kentin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında bulunduğunu ifade ederek, internet üzerinden başlatılan imza kampanyasına değinildi. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED’e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve ÇED’e aykırı ilerleyen işletmeyi durdurmaları çağrısı yapıldı:

#KazDağlarıHepimizin

“Kirazlı Siyanürlü Altın İşletmesi faaliyete geçmek için geri sayıma başladı. Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Çanakkale’nin doğasına ve tüm canlılarına sahip çıkmak için sen de imzala #KazDağlarıHepimizin” denildi.