Kadıköy’de direnişteki Özsüt işçilerine polis müdahalesi

İstanbul Kadıköy’deki Özsüt önünde aylardır maaşları, mesai ücretleri ve ihbar tazminatları ödenmediği için direnişe geçen Özsüt işçilerine dün polis müdahale etti. Polisin sert müdahalesine uğrayan hak arayışındaki işçilerden 22’si gözaltına alındı. İşçilerin direnişi polisin sert müdahalesine rağmen bugün de devam ediyor.

“Keyfimizden değil, hakkımızı almak için geliyoruz”

Özsüt önünde basın açıklaması yapan işçiler, “Buraya uzun süredir geliyoruz. Keyfimizden değil, birilerinin keyfini bozmak için de değil; hakkımızı almak için geliyoruz. Dün yine buradaydık ve hakkımızı ararken şiddetle karşılık verildi. Eğer bu şiddet, geri adım atalım veya birliğimiz dağılsın diye yapıldıysa herkes duysun: Bunu bekleyen avucunu yalar! Geri adım yok, omuz omuza durmaktan taviz yok, hak mücadelesi var!” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mücadelemize başlarken anlatmıştık. Bizler, Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında çalışan işçileriz. Aylarca maaşlarımız ödenmedi, kimimiz hiçbir hakkı ödenmeden işten atıldı, kimimiz maaşını alamadığından işten çıkmak zorunda kaldı.

Haklı mücadelemize başlarken bir söz vermiştik: ‘Bizler haklarımız ödenene kadar bu mücadeleye devam edeceğiz ama haklarını alamayan başka işçiler olursa o arkadaşlarımız için de yeniden bir araya geleceğiz’ demiştik.

16 arkadaşımızın alacakları ödendi ve biz bunu basına ve kamuoyuna duyurduk. Bugün ise işçi arkadaşlarımıza sözümüzü tutmak için yeniden bir araya geldik. Bu kez maaşları ve tazminatları ödenmeyen 2 işçi arkadaşımız için buradayız ve onların da hakları ödenene kadar mücadelemiz devam edecek.

Buraya uzun süredir geliyoruz. Keyfimizden değil, birilerinin keyfini bozmak için de değil; hakkımızı almak için geliyoruz. Dün yine buradaydık ve hakkımızı ararken şiddetle karşılık verildi. Eğer bu şiddet, geri adım atalım veya birliğimiz dağılsın diye yapıldıysa herkes duysun: Bunu bekleyen avucunu yalar! Geri adım yok, omuz omuza durmaktan taviz yok, hak mücadelesi var!

Tüm emek dostlarını bizlere verdikleri desteği büyütmeye, sesimizi her yere taşımaya çağırıyoruz.”