Netflix’ten Türkiye kararı

- Yorumlar

Uber, PayPal, TuneIn, Imgur, Wikipedia, Blogspot derken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Netflix’i de kaybetme korkusu sarmıştı. Netflix, RTÜK denetimi hakkında açıklama yaptı ve Türkiye’den çekilmeyeceklerini açıkladı.

Internet yayınları RTÜK kapsamına alındı. Netflix’in içerikleri RTÜK kurallarına uyması demek, tüm içeriklerinde büyük değişiklikler yapması ve birçoğunu da kaldırması anlamına geliyordu. Netflix şaraba fermante üzüm suyu diyecek mi, sigarayı çiçekle böcekle katacak mı? Herkesin merak ettiği soru cevap buldu.

Türkiye’de 1,5 milyon kullanıcılarının bulunduğunu ve Türkiye’ye yönelik yatırımlarının giderek arttığını vurgulayan Netflix Türkiye Sözcüsü, Türkiye’den çekilmeyeceklerini ancak yetkililer ile görüşerek aile denetimlerini sıkılaştıracaklarını ifade etti.

Netflix Türkiye Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.

x