Yeşilyurt Apartmanı faciasında tutuklu kalmadı, Suzan Çayır ise bulunamıyor

6 Şubat 2019’da İstanbul Kartal’da 21 kişinin ölümüne neden olan Yeşilyurt Apartmanı faciasında mahkeme süreci devam ediyor. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, hakkında yakalama kararı bulunan Suzan Çayır bulunamadığından gelmedi. Duruşmada tutuklu tek sanık olan Uğur Mısırlıoğlu, adlı kontrol şartıyla salındı ve soruşturma kapsamında hiç tutuklu kalmadı.

Mağdurların dinlendiği duruşmada, Emine Alemdar isimli vatandaş ailesinden 9 kişinin öldüğünü belirterek sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi. 8 mağdurun ve ortak avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mahkeme ara kararını açıkladı ve tek tutuklu sanığın da salınmasına karar verildi.

İddianameye göre, çöken binanın beton basınç dayanımı ve beton kalitesinin uygun olmadığı, kapı açmak için kesildiği iddia edilen duvarın ise binanın taşıyıcı sistemiyle ilgili olmadığı belirtiliyor. İddianamede, Suzan Çayır, Uğur Mısırlıoğlu ve Arzu Keleş Baran’ın “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.