Kartal – Maltepe sahili için tsunami uyarısı

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Kartal ve Maltepe sahili ile ilgili tsunami uyarısında bulundu. Bir TV kanalında beklenen İstanbul depremi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ersoy, bir izleyiciden gelen “Maltepe’de yaşayanlar olası büyük bir depremde tsunamiden korkmalı mı?” sorusuna yanıt verdi.

Ersoy, İstanbul’da yaşanacak olası bir büyük depremin ardından tsunami riski bulunduğunu belirterek “Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor, Eyüp’e bile gidebilir” uyarısında bulundu.

25’ten fazla tsunami izi bulundu

Ersoy, “Hem Marmara kıyılarını kazdık hem Türkiye kıyılarını. Marmara’da son 3 bin yıl içerisinde 25’ten fazla tsunami izi bulduk. En son 1894’te yaşanmış. Dolayısıyla Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor. Tsunami dalgaları dar kanallara girdiğinde mevcuttan daha yükseğe çıkabilir. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gidebilir” dedi.

“Maksimum 3 metre ama 1 metrelik su bile öldürücüdür”

Ersoy, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de 50’ye yakın senaryo var. Marmara’nın neresinde tsunami olursa, hangi yere, kaç dakikada ne kadar yükseklikte dalga gelir diye şeyler var. Bu bizim Marmara için gerçeğimiz. Elbette bu tsunami okyanuslar kadar olmaz. Maksimum 3 metre ama 1 metrelik su bile öldürücüdür. Çünkü o dalgalar peş peşe gelen dalgalardır. Sahilde 100 metre, 200 metre bile girse geri çekildiğinde hem gelirken hem çekilirken çok fazla zarar verebilir. Tsunami dalgaları dar kanallara girdiğinde mevcuttan daha yükseğe çıkabilir. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gidebilir. Bu tür varyasyonlar var.” dedi.