Mehmet Sekmen’den Kartal Cemevi’ni Camiye Çevirecek Öneri

- Yorumlar

Eski Belediye Başkanı ve eski milletvekili, AK Partili Mehmet Sekmen Kartal Cemevi’ne bir cenazeye gelerek başkan İsmail Saçlı ile görüştü. Kent34’ün gündeme getirdiği olaya göre Saçlı’ya inanılmaz bir öneride bulundu.

Sohbetin hemen başlarında Mehmet Sekmen’in “Sayın Başkan Cemevine bir mescit yapsanız da buraya cenazeye geldiğimizde vakit namazlarını da kılabilsek” dedi. Bu ifade ile tartışma başladı.

İsmail Saçlı’nın zulme boyun eğmeyerek, Alevilerin haklarını sonuna kadar savunduğu dikkat çekti. İşte gerilim dolu anlar ve yaşanan tartışma:

Mehmet Sekmen: “Sayın Başkan Cemevine bir mescit yapsanız da buraya cenazeye geldiğimizde vakit namazlarını da kılabilsek.”

İsmail Saçlı: “Sayın Sekmen ne dediğinizin farkında mısınız? Burası da ibadethane. Aşağıda abdesthane var. Namaz kılmanız için uygun yerlerimiz var. Niyetiniz namaz kılmaksa sorun yok. Her yerde kılabilirsiniz.”

Mehmet Sekmen: “Sayın Başkan o doğru da, kalabalık olunca da vakit namazını topluca kılacağımız bir ibadet yeri olsa, mescit olsa fena olmaz diye dedim.”

İsmail Saçlı: “Sayın Sekmen, böyle bir şeyi nasıl söylersiniz? Burası da Allahın evi. Bizler de Allahın kullarıyız. Burada namaz kılınmaz mı? Kim size kılmayın diyor. Yoksa cemevinde namaz kılınmaz fetvası mı verildi. Kilise de kılınır. Cemevinde kılınmaz öyle mi?”

Mehmet Sekmen: “Konuya tepkili bakmayın Sayın Başkan. Ben buraya gelen farklı mezhepleri de düşünerek bir uygulama yapalım anlamında söyledim.”

İsmail Saçlı: “Evet. Tabi Sayın Sekmen. Siz burada belediye başkanlığı yapmış, milletvekilliği yapmış bir insansınız. Bunu bize teklif etmeniz bile doğru değil. Sanki cemevinde ibadet olmaz gibi konuşuyorsunuz. Öyleyse ben de diyorum ki Alevi vatandaşların yoğun olduğu mahallelerde camilerin bir bölümünü bize verin. Cem edelim.”

Mehmet Sekmen: “Olur mu öyle şey.”

İsmail Saçlı: “Siz söyleyince olur. Cemevinde olur ama camii de olmaz öylemi Sayın Sekmen. Burada bu ifadeleri kullanıp bizim sabrımızı sınayacağınıza, litfen cemevlerinin ibadethane olarak tanınması için kamuoyu oluşturun. Böyle davranıp toplumumuzu da germekten vazgeçin.”

Mehmet Sekmen: “Abartıyorsunuz sayın başkan.”

İsmail Saçlı: “Hayır. Toplumuza önce saygı gösterin. Sonra öneri getirin. Ama bu öneri de edep sınırlarında olsun. Bizi ve ibadethanelerimizi yok saymaktan vazgeçin. Kerbela yeniden yaşansa, ben Muaviye’nin, Yezid’in safında yer alan, cemevleri terör yuvasıdır diyenlerle bir arada olmayacağız.”

Mehmet Sekmen: “Ben bunları duymadım. Haberim yok. Söylemez öyle.”

İsmail Saçlı: “Siz uzayda mı yaşıyorsunuz? Yoksa tatildemiydiniz. Yurt dışında mıydınız?”

x