Maltepe’de çocuklar açlık grevine başlıyor

- Yorumlar

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nin İstanbul’daki eyleminde Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden Veysi Eski, Maltepe Cezaevi’ndeki koşulların düzelmemesi halinde çocukların açlık grevine başlayacağını söyledi.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nin beş kentte çocuk cezaevleri önünde yaptıkları eylemlerin İstanbul ayağında, Maltepe Cezaevi’ne Sincan’dan getirilen üç çocukla görüşen Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden Veysi Eski, mahkum çocukların koşulların düzelmemesi durumunda 23 Şubat’ta açlık grevine başlayacağını duyurdu.

“Çocukları ikna etmeye çalıştım ama ikna olmuyorlar. Açlık grevini yapma konusunda kararlılar.”

Çocuklarla yaptığı görüşmenin ardından cezaevi ikinci müdürü ile görüştüğünü dile getiren Eski, “İlk olarak çocukları tekli daha sonra ise üç tutsağı da aynı hücreye koyacaklarını söyledi. Bu sorunlar ancak müzakereler ile çözülür.”

Hak ihlalleri

Eski cezaevindeki hak ihlallerini giderek arttığını da belirtti, çocuk mahkumların İMC, TRT 6 ve diğer Kürtçe kanalları da izleyemediğini de söyledi.

Siyasi çocuk mahkumların adli tutuklu çocuklar ve gardiyanlar tarafından ” terörist” denilerek dışlanmaya ve baskı altına alınmaya çalışıldığını ifade eden Eski, siyasi ve adli tutukluların aynı koğuşta kalmasının tehlikesine de dikkat çekti.

“Biz daha önce cezaevi yönetimine koğuşları ayrıma konusunda talep de bulunduk ama daha bir değişiklik olmadı. Fakat çocuklar adli tutuklular tarafından ırkçı muameleye maruz kalıyor.”

Eski akşam sayımın ardından gardiyanların “iyi akşamlar” demesine çocukların zorla “Sağol” diye cevap vermesi yönünde baskı yapıldığını da anlattı. “Bu uygulama sadece askeriyede vardır.”

Sican’dan Maltepe’ye gönderilen çocuk mahkumlar daha önce de tek kişilik hücrede tutuldukları, doktora götürülmedikleri ve içme suyuna bile ulaşamadıkları için açlık grevi kararı almış, daha sonra koğuşlara sevk edilmeleri üzerine bu kararlarından vazgeçmişlerdi.

x