Kartal Belediyesi’nden öğrencilere tohumlu kitap ayracı

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, ilçede beş yıl içinde yeşil alanları ikiye katlayarak daha yeşil bir Kartal için çalışmalarını sürdürürken, bu arada gençlerin ve öğrencilerin bilinçlenmesi için faaliyetlerine de devam ediyor. Geri dönüşüm, e-atık konularında öğrencileri, gençleri ve vatandaşları bilgilendirerek çevre kampanyaları başlatan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, öğrencilere “Tohumlu Kitap Ayracı” hediye etti. Öğrencilerin hem kitap okumalarını desteklemek, hem de çevre bilinciyle yeşil bir Kartal için çalışmalara katılmasını sağlamak amacıyla başlatılan kampanya kapsamında öğrenciler de bilinçli bir birey olarak yetişiyor.

22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri ve Orman Haftası kapsamında öğrencilere dağıtılan “Tohumlu Kitap Ayracı” hedefine ulaştı. Etkinliklere katılan Kıraç Okullarının öğrencileri Kartal Belediyesi tarafından kendilerine verilen “Tohumlu Kitap Ayracı”nı okullarında düzenledikleri dikim şenliğiyle hayata geçirdiler. Öğrenciler kitap ayracının üzerinde bulunan çiçek figürünü saksılara dikerek çevreye gösterdikleri hassasiyeti gözler önüne serdiler. Böylelikle Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği “Tohumlu Kitap Ayracı” hem çocukları çevreye karşı duyarlılıkla yetişmelerini, hem de iyi bir kitap okuyucu olmaları için bir adım atmalarını sağlamış oldu.

“TOHUMLU KİTAP AYRACI”

Tamamen geri dönüştürülmüş doğal kağıttan oluşturulan kitap ayraçlarının üst bölümünde bulunan çiçek figürünün içinde yer alan kır çiçekleri ve mavi ladin ağacı tohumları toprağa ekiliyor. Toprağın 0,5 cm altına bırakılarak filizlenme olana kadar günde bir kez sprey sulama yapılıyor. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün “Tohumlu Kitap Ayracı” projesiyle çocukların hem okuması amaçlanıyor, hem de çevre konusunda bilinçli bir birey olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

x