Hemofili hastalığının nedenleri ve belirtileri

- Yorumlar

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğinden, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniği görevlisi Prof. Dr. Ahmet Koç tarafından Dünya Hemofili Günü nedeniyle Hemofili hastalığı hakkında bir bilgilendirme yazısı yayınlandı.

Hemofili hastalığı kanda pıhtılaşmayı sağlayan bazı faktörlerin eksikliği ile meydana gelen kanın pıhtılaşamaması ve sonuçta durdurulamayan kanamalarla seyreden bir hastalıktır.

Bu hastalık kalıtsal olup, doğuştan itibaren  kişiyi etkiler. Faktör 8 ve Faktör 9 adı verilen kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin doğuştan itibaren eksikliği sonucu gelişir. Hastalığı kadınlar taşır, erkekler ise hasta olur. Hastalık kendisini, kişinin herhangi bir yeri kesildiğinde ve travmaya maruz kaldığında kanama ve morarma şeklinde gösterir. Özellikle erkekler hasta olduğu için sünnet sonrası kanamalar dikkat çekicidir. Vücutta morarmalar, eklem yerlerinde şişmeler, diş eti kanamaları, burun kanamaları sık görülen bulgulardır. Hastalığın tedavisi de eksik olan faktörün yerine konulmasıdır.

Kraliyet ailesinin hastalığı denilmesinin sebebi ise 1800’lü yılların sonunda Birleşik Krallığı yöneten Kraliçe Victorya’nın bu hastalığı taşıması ve oğlu 8.Leopold’un hemofili hastalığı olmasıdır. 8.Leopold 31 yaşında hemofiliye bağlı beyin kanamasından hayatını kaybetmiştir.

Eğer çarpma sonrası kolay morarma, durdurulamayan burun kanamalarınız, şişen, ağrıyan eklemleriniz var ise, özellikle erkek çocuklarınızda bahsedilen belirtiler mevcut ise kanama problemleri için hekiminizden randevu alınız.

Hemofili hastalarının mümkünse bu konuda yeterli deneyimi olan hematoloji/çocuk hematolojisi uzmanı olan ve gerekli tanı testlerini ve tedavi uygulamalarını hızla yapabilecek merkezlerde veya böyle merkezlerle yeterli bağlantısı olan kliniklerde izlenmesi uygun olur. Birliğimize bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniğinde hemofili hastaların teşhisi kolaylıkla konulabilmekte, kanama durumlarında tedavileri, profilaktik tedavileri ve takipleri yapılabilmektedir.

Hemofilili hastalar herhangi bir sağlık sorunu ile bir sağlık kuruluşuna başvurduklarında, ilgili sağlık personelini hastalıkları hakkında mutlaka bilgilendirmelidirler. Böylece hastaya zarar verebilecek girişimlerin yapılması önlenir, ya da gerekli önlemler alınarak girişimlerin yapılması sağlanmış olur.

x