Sultan 2. Beyazıt Dönemi Beyoğlu’nda konuşuldu

Osmanlı İmparatorluğu’nda 31 yıl padişahlık yapan, şehircilik ve kültür alanında birçok eseri hayata geçiren Sultan II. Beyazıt Han’ın ölümünün 500’ncü yılında düzenlenen “Beyoğlu’nu Kuran Sultan II. Beyazıt Han Sempozyumu” Türkiye’nin gündemindeki kentsel dönüşüme ışık tuttu.

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle düzenlenen “Beyoğlu’nu Kuran Sultan II. Beyazıt Han Sempozyumu” sona erdi. Sempozyumun dört başlık altında düzenlenen oturumları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleşti. Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof.Dr. Mustafa İsen, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ethem Tolga, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız, ilçe protokolü, çok sayıda tarihçi ve akademisyenin izlediği sempozyumda yurtiçinden ve yurtdışından toplam 24 tarihçi ve akademisyen tebliğ sundu.

Tarihin Gölgesinde Kalan Padişah

“II. Beyazıt Döneminin Tarihsel ve Güncel Önemi”nin anlatıldığı ilk oturumu Prof.Dr. İlber Ortaylı yönetti. Oturum konuşmacıları Prof. Dr.Feridun Emecen, Doç.Dr. Erhan Afyoncu, Yazar Reha Bilge ve Amerika’dan Dr. Hedda Reindl-Kıel oldu. Konuşmacıların sunduğu tebliğler II. Beyazıt’ın dengeli bir siyasetçi olduğu, maceradan hoşlanmadığı, ordunun başında 4 kez sefere çıktığı ve bu yüzden tarihin gölgesinde kalan bir padişah olduğuna işaret etti. Başkanlığını Doç.Dr. Haluk Dursun’un yaptığı ikinci oturumun başlığı “II. Beyazıt Döneminde Siyaset, Strateji ve Dış Politika”ydı. Bu oturumda, Prof.Dr. İdris Bostan, Prof.Dr. Zeki Sönmez, Doç. Dr. Mahmut Ak, 500. Yıl Vakfı Başkanı Naim Güleryüz ve Amerika’dan Prof.Dr. Nabil Al-Tikriti konuşmacı olarak katıldı.

II. Beyazıt’ın Şehircilik Hamleleri Konuşuldu

Sempozyumun üçüncü oturumunda “II. Beyazıt Döneminde Şehircilik, Mimari ve Kurumları” konuşuldu. Türkiye’nin gündemindeki kentsel dönüşüme de ışık tutan oturumu Prof.Dr. Adem Esen yönetti. Prof. Dr. Selçuk Mülayim, Prof.Dr. Ahmet Tabakoğlu, Mimar Dr. Sinan Genim, Vakıflar Genel Müdürlüğü Kültür ve Tescil Daire Başkanı Adnan Tüzen sundukları tebliğlerde, II. Beyazıt’ın bir devre adını veren padişahlardan olmadığını ancak, şehirleşme alanında önemli eserler bıraktığını söylediler. Oturumda, 31 yıl tahtta kalan II. Beyazıt’ın özellikle, babası Fatih Sultan Mehmet tarafından başlatılan su yollarına ilaveler yaptığına dikkat çekildi. “Sultan II. Bayezid ve Kentin Gelişimi” konulu bir konuşma yapan Dr. Sinan Genim, o dönemde yapılan yapıların ve sanat eserlerinin bugüne ışık tutması adına incelenmesi gerektiğini söyledi. Genim, II. Beyazıt’ın başta Bayezid Camii ve külliyesi (Medrese, mektep, imaret, tabhane, kervansaray, çifte hamam) olmak üzere 7’si kiliseden dönüştürme 17 orta büyüklükte camii ve 30’u yakın mescid, çok sayıda mektep, hamam ve çeşme yaptırdığını anlattı. Genim, “Feth edilen şehir ve bölgelerin iskanı, cami, mescid ve çeşmelerin konumu konusunda daha fazla bilgi sahibi olmanın yeni iskan alanları açılan şu dönemlerde bize yardımcı olacaktır” dedi.

II. Beyazıt Dönemi Şarkıları Seslendirildi

Tüm gün süren sempozyumun “II. Beyazıt Döneminde Kültür Sanat ve Eğitim” başlıklı oturumunun başkanlığını İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili yaptı. Sempozyumun son bölümü olan oturumun konuşmacıları padişahın kültür- sanat adına yaptıklarını anlattı. Dönemin şairlerine ve sanatçılarına destek verdiği anlatılan oturumda II. Beyazıt döneminde yapılan eserler tanıtıldı. Oturuma konuşmacı olarak Prof.Dr. Abdülkadir Özcan, Prof. Dr. Banu Mahir, Prof.Dr.Zeren Tanındı, Yrd. Doç.Dr Gülnihal Küpeli ve Tarihçi- Yazar Mustafa Armağan katıldı.

Oturumların tamamlanmasından sonra sahne musikiye bırakıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu II. Beyazıt Dönemi eserleri seslendirdi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar