Metrobüs üst geçidi çilesi bitecek mi?

- Yorumlar

CHP Meclis Üyesi Av. Erhan Aslaner, İstanbul’da Metrobüs güzergahlarındaki üst geçit sorunlarını, 4 aydır duruma isyan eden vatandaşların sorunlarını dile getirdi.

Hıdır ULAĞ – İstanbul’da Metrobüs güzergahlarındaki üst geçit sorunları ve oluşan kuyrukları bitmek bilmiyor. Uzun kuyrukların oluştuğu üst geçitlerinden biri de Sefaköy Metrobüs yaya üst geçidi. Konuyu İBB Meclis gündemine taşıyan ve hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis toplantısında sözlü okuyan CHP Meclis Üyesi Av. Erhan Aslaner, 4 aydır duruma isyan eden vatandaşların sorunlarını dile getirerek şunları söyledi:
“Durak, yoğun metrobüs duraklarından biri olup, durağa yolcu girişi ve çıkışı sadece bir taraftan yapılmaktadır. Ancak geçit dar olduğunda özellikle iş gidişi ve çıkışlarında büyük yoğunluk yaşanmakta, yoğunluğun olduğu saatte duraktan çıkış ortalama 20-25 dakikayı bulmaktadır. Çıkış kuyruğunda beklemek istemeyen ve acelesi olan vatandaşlar karşıya geçmek üzere E-5’i kullanmakta, bu da ciddi anlamda can güvenliği tehdidi oluşturmaktadır. Ayrıca Avcılar’dan Bakırköy İstikametine giderken göl kotundan Cennet Metrobüs durağına doğru E-5 yan yolda korkuluklar yoktur” diyerek Başkan Topbaş’a şu soruları sordu: “Söz konusu Sefaköy Metrobüs İstasyonu Yaya Üst Geçidi yapım işi kime veya kimlere hangi şartlarda ihale edilmiştir? İşin başlangıç ve bitiş tarihi nedir?
Çalışmalar neden durdurulmuştur? Sefaköy Metrobüs durağının yanı sıra diğer geçitlerde yaşanan sorunlar ne zaman son bulacaktır? Üst geçitlerde oluşan, vatandaşların üstünü başını kirleten ve zor durumda bırakan su birikintilerinin önlenmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Genel anlamda kalitesiz olan ve İstanbul’a yakışmayan estetikte olan üst geçitlerin düzeltilmesi için bir çalışma var mı? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yok bu tür çalışmalar yapılması düşünülmektedir? E-5 yanyolda eksik olan korkulukların yapılması için bir çalışma yapılmakta mıdır? Böyle bir çalışma yok ise bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2015 yılı Aralık ayı toplantılarında Küçükçekmece Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyeleri: Av. Erhan Aslaner, Ercan Ulaş Kaya, Ali Delen ve Fatih Üstünbaş imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge;
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA
Konusu: Sefaköy Metrobüs Üst Geçidi Sorunu.
Sayın başkan, değerli meclis üyeleri; Yerinde yaptığımız incelemelerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından “Sefaköy Metrobüs İstasyonu Yaya Üst Geçidi Engelli Vatandaşlarımızın Kullanımına Uygun Hale Getiriyoruz” duyurusu ile yapılan çalışmalar uzun süredir yerinde saymaktadır.
Durak, yoğun metrobüs duraklarından biri olup, durağa yolcu girişi ve çıkışı sadece bir taraftan yapılmaktadır. Ancak geçit dar olduğunda özellikle iş gidişi ve çıkışlarında büyük yoğunluk yaşanmakta, yoğunluğun olduğu saatte duraktan çıkış ortalama 20-25 dakikayı bulmaktadır.
Çıkış kuyruğunda beklemek istemeyen ve acelesi olan vatandaşlar karşıya geçmek üzere E-5’i kullanmakta, bu da ciddi anlamda can güvenliği tehdidi oluşturmaktadır. Ayrıca Avcılar’dan Bakırköy İstikametine giderken göl kotundan Cennet Metrobüs durağına doğru E-5 yan yolda korkuluklar yoktur. Bu kapsamda;
1- Söz konusu Sefaköy Metrobüs İstasyonu Yaya Üst Geçidi yapım işi kime veya kimlere hangi şartlarda ihale edilmiştir?
2- İşin başlangıç ve bitiş tarihi nedir?
3- Çalışmalar neden durdurulmuştur?
4- Sefaköy Metrobüs durağının yanı sıra diğer geçitlerde yaşanan sorunlar ne zaman son bulacaktır?
5- Üst geçitlerde oluşan, vatandaşların üstünü başını kirleten ve zor durumda bırakan su birikintilerinin önlenmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
6- Genel anlamda kalitesiz olan ve İstanbul’a yakışmayan estetikte olan üst geçitlerin düzeltilmesi için bir çalışma var mı? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yok bu tür çalışmalar yapılması düşünülmektedir?
7- Yukarıda bahsi geçen E-5 yanyolda eksik olan korkulukların yapılması için bir çalışma yapılmakta mıdır? Böyle bir çalışma yok ise bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
8- Soru önergemizin yazılı cevaplanması için başkanlık makamına havalesini arz ve talep ederiz.

x