“Verem Hastalığı” semineri 11 Ocak’ta Kartal’da

Kartal Belediyesi, sağlık konusunda halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, İstanbul Verem Savaş Derneği ve Kartal Verem Savaş Dispanseri işbirliğiyle 11 Ocak’ta “Verem Hastalığı” başlıklı bir seminer düzenleyecek.

11 Ocak Pazartesi günü 14.00 – 16.00 saatleri arasında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek seminerde, Kartal Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Dr. Halil Akyüz, Kartallılara verem hastalığını anlatacak.

Türkiye’de Tüberkülozun Durumu

Ülkemizde tüberküloz hastalığı, 20. yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Bir numaralı ölüm nedeni idi. 1940’lı yıllarda her yıl 1000 kişiden 2-3’ü verem nedeniyle ölüyordu. Özellikle 20. yüzyılın üçüncü çeyreğinde yürütülen yoğun verem savaşı çabaları sonucunda durum değişti. Tüberküloz artık önemli bir ölüm nedeni değildir.

Türkiye’de 12-15 milyon bir nüfusun enfekte olduğu, yani vücutlarında henüz hastalık oluşturmamış verem mikrobunun olduğu hesaplanmaktadır. Bu insanların yaklaşık % 10’u, yaşamlarının bir döneminde verem hastası olacaklardır.
Verem savaşı dispanserlerinde kayıtlı hasta sayısı 2000 yılında 18 bin 38 iken 2005 yılında 20 bin 535’tir. Kayıtlı hastalar dışında, resmi ve özel hekim ve hastanelerde de tedavi edilen bazı hastaların olduğunu biliniyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 25 bin tüberküloz hastasının ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Dünyada Tüberkülozun Durumu

Bütün kıtalarda, bütün ülkelerde tüberküloz vardır. Günümüzde hala tek mikrobun yaptığı en çok öldüren bulaşıcı hastalıktır. Yılda 9,2 milyon insan bu hastalığa yakalanırken 1,6 milyonu ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, verem hastalığı için “Acil Durum” ilan etmiştir. Dünyada verem hastalarının sayısı yıllar içinde artış göstermektedir.

Dünyada tüberküloz en çok Güney-Doğu Asya ve Sahra Güneyi Afrika’da bulunmaktadır. Hindistan, Çin ve Endonezya’da Dünya’daki hastaların yarısı bulunmaktadır. Toplam 22 ülkede, dünyadaki tüberküloz hastalarının yüzde 80’i bulunmaktadır. Tüberkülozun kontrolü için çabalarını zayıflatan ülkelerde hastalık artış göstermektedir. AIDS hastalığı da veremi artırmıştır. Eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki artış bu iki nedenle olmaktadır. Sahra Güneyi Afrika’da verem hastalığının nüfusa oranı, dünyada en yüksek orandır, bunun temel nedeni HIV/AIDS’tir.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar