Microsoft, LinkedIn’i 26.2 milyar dolara satın alıyor

- Yorumlar

ABD’li yazılım şirketi Microsoft, iş bazlı sosyal paylaşım platformu LinkedIn’i 26.2 milyar dolara satın almak için anlaştı.

Microsoft, LinkedIn için tamamı nakit olacak şekilde, hisse başına 196 dolar ödeyecek. İki yıl içinde imzalanacağı açıklanan anlaşma için Microsoft, LinkedIn için şirketin normal değerinden yüzde 49.5 daha fazla ödeme yapacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre LinkedIn anlaşma gereği marka ismini, kültürünü ve bağımsızlığını koruyacak, şirketin CEO’su Jeff Weiner da görevine devam edecek.

LinkedIn, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Microsoft ve Linkedin, profesyoneller ve kurumları kuvvetlendirmek için güçlerini birleştiriyor” dedi ve Weiner’ın görüşlerini paylaştı.

LinkedIn yöneticilerinden Reid Hoffman, “Bugün, LinkedIn’in yeniden kurulduğu gündür” diye konuştu.

Microsoft ise LinkedIn’i satın aldıklarını Twitter hesabından duyurdu.

LinkedIn’in 433 milyon üyesi var

433 milyon üyesi bulunan LinkedIn’i ayda 105 milyon kişi ziyaret ediyor. Yedi milyondan fazla aktif iş ilanının bulunduğu sosyal platformun yıllık büyüme oranı yüzde 19.

LinkedIn, son olarak 2012 yılında çalınan kullanıcı bilgilerine ilişkin, verilerin internette satışa sunulmasının ardından önlem almasıyla gündeme gelmişti.

x