iOS 10 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Uyumlu Cihazlar Tanıtıldı

- Yorumlar

Apple’ın Windows, Mac ve iOS cihazlardan canlı olarak izlenebilen Dünya Geliştiriciler Konferansı 2016’da en çok merak edilenler arasında iOS 10 güncellemesi vardı. Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, yeni iOS sürümünün öne çıkan özelliklerini katılımcılarla paylaştı.

Yeni kilit ekranı, bildirimler ve 3D Touch desteği:
watchOS 3.0, macOS Sierra, tvOS 10’un ardından tanıtılan iOS 10’da ilk dikkat çekilen nokta kilit ekranı oldu. Yeniden tasarlanan kilit ekranında Raise to Wake adı verilen özellik sayesinde telefonunuza dokunmadan kilit ekranına bakmanız mümkün oluyor. Telefonunuzu kaldırdığınız anda bildirim ve güncellemelerin önizlemesini görebiliyorsunuz. Yeni bildirimlerin görünümünde de değişiklik yapılmış ve 3D Touch desteği getirilmiş. Bu sayede uygulamayı açmadan ekrana hafifçe baskı uygulayarak uygulamayla etkileşime geçebiliyorsunuz. Aynı şekilde widget desteği sunan uygulamalarda da uygulamayı başlatmadan içeriğini görüntüleyebiliyorsunuz. Kilit ekranında yapabildiğiniz diğer hareketler ise sağa kaydırma ile kamera uygulamasını başlatma, sola kaydırma ile widget’ları görme ve eskiden olduğu gibi yukarı kaydırma ile bildirim merkezine ulaşma.

Siri geliştiricilere açılıyor:
Anlık mesajlaşma uygulamalarıyla daha iyi entegre olan akıllı asistan Siri, ülkemizde pil tüketiminden ve meraklı bakışlardan dolayı fazla kullanılmasa da iOS 10’un önemli parçalarından biri. Daha akılcıl önerilerde bulunacağı belirtilen asistanın geliştiricilere açılacağı da söylendi ki bu sayede WeChat, WhatsApp, Skype, Runtastic, Runkeeper gibi uygulamalarda Siri’den yardım almak mümkün olacak.

Tüm stock uygulamalar yenilendi:
Yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı yeni Fotoğraflar uygulaması, ülkemizde Amerika’daki kadar gelişmiş olmadığından fazla kullanılmayan etkileşimli önerilerle büyük güncelleme alan Haritalar uygulaması, beklediğimiz üzere tamamen yenilenen Apple Music, ülkemizde henüz açık olmayan haberler uygulaması News ve bağlı tüm cihazları kontrol edebilme olanağı tanıyan yeni HomeKit uygulamasının yanı sıra Telefon ve Mesajlar uygulamasında yapılan ufak değişiklikler iOS 10’un dikkat çekenleri arasında.

iOS 10 çıkış tarihi ve uyumlu cihazlar:
Son olarak iOS 10’un ilk olarak geliştiricilere sunulacağı, bu yılın sonlarına doğru tüm kullanıcılara açılacağı belirtildi. Geliştirici hesabı olan kullanıcılar bugün, herkese açık beta programına katılan kullanıcılar da Temmuz ayında iOS 10’u deneyimleyebilecek. 4. Nesil iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, 6. Nesil iPod touch, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus kullanıcıları iOS 10’u yükleyebilecek.
Kaynak: tamindir.com

x