Darbe girişimi neden dün akşam yapıldı?

- Yorumlar

Türker Ertürk “darbe iki hafta sonra yapılacak olan Yüksek Askeri Şura’da tamamen tasfiye olacağını anlayan Cemaat’e yakın askerlerin işi” diyerek zamanlamaya dikkat çekti.

Kumpas davalarına hedef olarak görevi bırakan emekli Amiral Türker Ertürk, gelişmeleri Odatv’ye değerlendirdi.

Ertürk “darbe iki hafta sonra yapılacak olan Yüksek Askeri Şura’da tamamen tasfiye olacağını anlayan Cemaat’e yakın askerlerin işi” diyerek zamanlamaya dikkat çekti.

İşte Ertürk’ün o açıklaması:

Ülkemizde kardeş kanı aktı ve tüm dünyaya rezil olduk. Bunun hiç şüphe yok ki başat sorumluluğu iktidara aittir. Türkiye’ye AK Parti iktidarlarının uygulamalarıyla adım adım bu noktaya getirildi.
Seçimle gelmiş bir iktidarın silahla devrilmesi asla savunulamaz. “Demokrasiye ve hukuka sahip çıkalım” Çıkalım çıkmasına da ülkede demokrasinin, hukukun ve Anayasanın içine kim etti?

Ülkede darbe yapmaya kalkmakla, “ben bu anayasayı tanımıyorum” demek sonra fiili durumu yeni anayasa hazırlayarak hukukiye getirmeye çalışmak aynı anlamda değil midir?

Belli ki, darbe iki hafta sonra yapılacak olan Yüksek Askeri Şura’da tamamen tasfiye olacağını anlayan Cemaat’e yakın askerlerin işi. Son bir hamle yaptılar kurtulmak için!

Biz bugüne kadar çok yazdık ve çizdik; niçin bu Cemaat yapılanmasını TSK’nın içinden temizlemiyorsunuz diye!

Ayrıca AK Parti değil miydi, Cemaatle birlikte hareket eden, Ergenekon ve Balyoz tipi gayri hukuki kumpas operasyonlarını yapan!

Ülkemizdeki kaos bir an önce son bulmalı, asayiş yeniden tesis edilmeli, herkes ama herkes Anayasamızın çizdiği sınırlar içinde hareket etmelidir!

x