Kartal Adliyesi’nde Kaybolunur Mu? İşte Cevabı

- Yorumlar

Dünyanın en büyük adliye binası olan Kartal’daki Büyük Anadolu Adalet Sarayı hizmete girdi. Türkiye’nin en büyük kamu binası da olan, 126 dönümlük arazi üzerine kurulu yeni adliyenin ilk günlerinde büyük karışıklıklar yaşandı. Güvenlik kontrolünden geçmek istemeyen avukatlar üstlerinin aranmasına tepki gösterdi. Adalet aramak için adliyeye gelen vatandaşlar ise aradıkları yeri bulamamaktan şikayetçiydi. En çok danışmadaki görevliler zorlandı.

214 mahkemenin bulunduğu dünyanın en büyük adliye tesisinde duruşmalar görülmeye başlandı. Günlük 45-50 bin kişiye hizmet etmesi planlanan binaya İstanbul’un Anadolu yakasındaki tüm adliye binaları taşındı. Taşınmanın ardından karışıklık da beraberinde geldi.

550 hâkim ve savcı
Anadolu yakasındaki 7 adliyenin (Kadıköy, Kartal, Üsküdar, Ümraniye, Pendik, Tuzla, Sultanbeyli) yanı sıra yeni kurulan çocuk, ticaret, fikri ve sinai haklar mahkemelerinde de karışıklıklar yaşanıyor. 550 hakim ve savcının görev yaptığı adliyeye gelen vatandaşlar önlerine çıkan ilk kapı olan A Blok girişi yerine güvenlik kontrolünün yapıldığı C Blok’a yönlendiriliyor. 300 metre uzaklıkta olan C Blok’a yürüyen vatandaşlar kapıdaki sıkı güvenlik önlemleriyle karşılaşıyor. Üst aramasının ardından içeri girebilen vatandaşlar, ellerindeki tebligatlarla gördükleri görevlilerden yardım istiyor.

Binada 4 bin oda var
Toplam 4 bin 600 oda olduğu için vatandaşları doğru yere yönlendirmek isteyen danışma görevlileri ise ellerindeki dosyadan okudukları blokları tarif etmeye çalışıyor. Vatandaşların birbiri ardına soruları karşısında danışmadaki görevliler ellerindeki dosyalara bakarak cevap verdiği için kalabalık da beraberinde artıyor.

Merdiven sorunu
Adliyede merdivenlerin az olması dikkat çekiyor. Merdiven yerine yürüyen merdiven ve asansörler bulunuyor. Ancak bazı yürüyen merdivenler henüz hizmet vermiyor. Merdiven sıkıntısı nedeniyle adliyenin üst katlarına çıkmak isteyenler, bir süre beklemek zorunda kalıyor.

Cübbe bulunmuyor
Adliye personelinin girdiği kapı yerine vatandaşların girdiği kapıdan giriş yapan avukatlar ise üstlerinin aranmasına tepki gösteriyor. Avukat kimlikleriyle aranmadan içeri girmek isteyen avukatlar, güvenlik görevlileriyle tartışma yaşıyor. Adliyeye cübbesiz gelen avukatlar cübbe bulamadıklarından şikâyet ediyor.

İnternetten yardım
Büyük Anadolu Adalet Sarayı için kurulan www.anadoluadaletsarayi.net adresinde ise güncel duyurular yapılarak karışıklık giderilmeye çalışılıyor. Sitede adliyeye taşınan ilçelerin binada hangi blok ve odada olduğu gösteren arama motoru hizmete girdi.

 

x