‘FETÖ’den tutuklanan damada Kadir Topbaş’tan büyük kıyak iddiası!

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, Cemaat operasyonu kapsamında tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’ya “KoruFlorya” evlerinin yapımı sırasında büyük “kıyak” yaptığına ilişkin her gün yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Kadir Topbaş’ın Cemaat operasyonu kapsamında tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın KoruFlorya evlerinden 5 daire aldığı ortaya çıkmıştı.

Arazinin damadına verilmesi sürecinde damadına büyük kolaylıklar sağlayan Topbaş’ın tek kıyağının bunlar olmadığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, proje için TOKİ imar planı teklifi hazırladı. İBB Meclisi önce teklifteki plan notlarını iptal etti. 1 ay sonra aynı teklif tekrar gündeme geldi ve iptal edilen bodrum katlarıyla birlikte kabul edildi. Böylece Topbaş’ın damadının şirketi daha fazla inşaat yapma olanağına kavuştu. Topbaş ailesinin 5 dairesinin olduğu KoruFlorya’da AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ve AK Parti’li Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun da birer dairesi olduğu ortaya çıktı. Kıyıklı’nın kızı da silüet tartışmasıyla gündemden düşmeyen Zeytinburnu’ndaki 16.9 projesinden daire almıştı.

TOPBAŞ’TAN DAMADA…

TOKİ’nin 2010’da gelir paylaşımı yoluyla açtığı ihalede satılan hastane arazisi için önce TOKİ imar planı hazırlayarak İBB Meclisi’ne gönderdi. Arazi önce sağlık alanından çıkarıldı. Sonra araziye ticaret, konut, özel kreş ve yol fonksiyonları eklendi. 16 Nisan 2010 tarihinde İBB Meclisi’ne gelen imar planı teklifinde iki ayrıntı dikkat çekiyor. TOKİ tarafından hazırlanan planlarda 6 ve 9 nolu plan notları yer alıyor. 6 nolu plan notunda “Ticaret alanlarında 2 bodrum kat iskan edilebilir. İskan edilen bodrum katlar emsale dahil değildir” deniliyor. Bu plan notuyla şirkete daha fazla inşaat yapabilme imkanı tanınıyor. 9 Nolu plan notunda ise “Çatı arasında bağımsız bölüm yapılamaz. Çatı arasında son kat ile bağlantılı piyesler yapılabilir. Bu alanlar emsale dahil değildir” ifadeleri kullanılıyor. Bu plan notuyla da şirkete proje kapsamındaki çatı katında avantaj sağlanıyor.

x