CHP’ye 30 bin ‘mağdur’ başvurusu yapıldı

CHP’de 15 Temmuz’un ardından yaşanan mağduriyetleri incelemek amacıyla kurulan izleme komisyonunda görevli CHP PM Üyesi Gamze Taşcıer, CHP’ye 30 bine yakın mağdur başvurusu olduğunu söyledi.

15 Temmuz’un ardından yaşanan görevden almalar, gözaltılar ve kurum kapatmalara ilişkin CHP’ye 30 bin başvuru yapıldığı açıklandı. Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre, CHP’de 15 Temmuz’un ardından yaşanan mağduriyetleri incelemek amacıyla kurulan izleme komisyonunda görevli CHP PM Üyesi Gamze Taşcıer, CHP’ye 30 bine yakın başvuru olduğunu ve 2 ayda yüz yüze yaklaşık 4 bin kişiyle görüştüklerini söyledi.

Taşcıer, kendilerine ulaşan şikayetlere ilişkin şu bilgileri verdi:

Oldukça ilginç olaylar dinledim. İki ilkokul çağında kardeş FETÖ’nün olduğu belirtilen okullardan birine gidiyor. 15 Temmuz sonrasında okul kapanıyor. Anne Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı, açığa alınıyor. Baba Sağlık Bakanlığı çalışanı işine devam ediyor. Söylediklerine göre; annenin açığa alınma nedeni çocukların okulu. Kurumlar arasında bu denli farklı uygulama olması normal değil.

15 Temmuz gecesi, gece eğitimi gerekçesiyle dışarı çıkarılan astsubay öğrencileri var. Hiçbir olaya karışmadan gözaltına alınıyorlar. 8’erli olarak iki grup halinde farklı savcılıklara sevk ediliyorlar. Bir savcı ilk gruptaki 8 öğrenciyi tutuklarken, diğer savcı ikinci gruptaki 8 öğrenciyi serbest bırakıyor. Bir ilimizde görevli iki subay var. İkisi de çocuklarını, Bakanlık tarafından teşvik verildiğini belirterek, FETÖ’nün olduğu söylenen okula gönderiyor. Bu subaylardan biri farklı bir ile gönderiliyor. Valilik, 15 Temmuz sonrasında başka bir ile gönderilmeyen subayı görevden uzaklaştırılıyor. Başka ile gönderilen askerin bulunduğu ilde böyle bir uygulama olmadığı için, o görevine devam ediyor.

Talebimiz mağduriyet yaratacak olayların olmaması. Bir kişi FETÖ ile irtibatlı da olabilir. Yargılanır ve cezası neyse çeker. Ama, çocuklarının, ailelerinin ilgisi yoksa mağdur edilmesi doğru değil. Tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarındaki gibi tutuklu yakınlarına yönelik “ince arama” yapıldığına dair bildirimler alıyoruz. Eğer biz bu süreçte insan hakları temelinde hukukun üstünlüğünü koruyamazsak, demokratik yöntemlerle suçlu ile suçsuzu ayıramayıp, mağduriyetler yaratarak bu terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Bizim talebimiz başka Ali Tatar’lar olmasın.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar