Açlık grevi yapan eğitimciler tutuklandı

KHK ile ihraç edilen ve işlerine dönmek için açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça tutuklandı.

- Yorumlar

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça yapılan polis operasyonu ile göz altına alınmıştı. Özel harekat polisleri tarafından evleri basılarak gözaltına alınan ve 76 gündür açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında tutuklama kararı verildi.

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın, ‘İhraç edildim. İşimi, ekmeğimi, onurumu istiyorum’ diyerek başlattıkları açlık grevine toplumdan büyük destek geldi.

Gülmen ve Özakça’ya savcı ve polis tarafından sorulan soruları avukat Selçuk Kozağaçlı paylaştı:

– Gitar çalıp şarkı söylediğin bir video paylaşılmış, sen de beğenmişsin, paylaşanların örgüt üyesi olabilecegini düşündün mü?

– Masumane hak arayışı görünümündeki bu eylemlerin asıl amacı nedir?

– Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?

– Yaptığınız eylemlerle hak arayışından uzak halkta kin ve nefret uyandıran eylem tarzı yapmanızın amacı nedir?

– Ölüm orucu eylemi yapmanız konusunda size ne tür menfaatler sunulmaktadır?

Bianet’te yer alan habere göre, eğitimcilere yöneltilen suçlamalar şöyle devam etti:

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça isimli şahısların, DHKP-C terör örgütünün açık alan yapılanmalarının desteği ile eylemlerine aralıksız devam ettikleri, … adreste ev tuttukları, bahse konu eyleme bu adreste ‘ölüm orucu direniş evi’ adı altında devam edilebileceği, 21 Mayıs 2017 tarihi itibariyle süresiz açlık grevi eylemlerinin 74. Gününe gelindiği, söz konusu eylemin DHKP-C terör örgütü açık alan yapılanmaları tarafından organize edildiği ve masum hak arama talebinden çıkarak, terör örgütünün eleman devşirme çalışmalarına dönüştüğü, müzahir kitleyi bir arada tuttuğu bir sürece girildiği, söz konusu eylemin devam etmesiyle açlık grevi eyleminin ‘ölüm orucu’ eylemine dönüştürülebileceği, bunun neticesinde eylemcilerin olası ölümleri üzerinden terör örgütünce ajitasyon yapılabileceği…

x