Gece yarısı Rabia heykelini basıp işgal ettiler

- Yorumla

Düzce Belediyesi’nin kavşağa diktiği, Müslüman Kardeşler örgütünün sembolü olan ve Arap ihvan işareti olarak tanınan “Rabia” işareti kentte infial yarattı. Duruma tepki gösteren Türkler heykeli bastı. Ülkücü grup yaptığı açıklamada heykelin yıkılmasını talep etti ve heykelin üstünü kapattı.

Düzce Ülkü Ocakları üyeleri, belediye tarafından kavşağa dikilen Rabia işareti heykelini bastı, tepki gösterdi. Ülkü Ocakları üyeleri Anıtpark’ta toplanıp heykelin bulunduğu kavşağa kadar ‘Bozkurt Türkün milli sembolü’ sloganı atarak yürüdü. Ülkücüler, heykeli Ülkü Ocakları bayrağı ile kapattı.

“Rabia bizim sembolümüz değildir”

Düzce Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Gülaçtı, burada yaptığı açıklamada, Arapça’da ‘4’ anlamına gelen Rabia işaretinin milli kültüre empoze edilmeye çalışıldığını söyledi. “Biz ne tek devlete, ne tek bayrağa, ne tek millete, ne de tek vatana karşıyız” diyen Gülaçtı, şöyle dedi:

“Bir kere bu ülkücülerin evveliyatından beri seslendirdiği bir şeydir. Biz bunun yanına tek dili de ekliyoruz. Ancak bizim karşı çıktığımız Mısır’daki ayaklanmadan sonra Müslüman kardeşlerin işareti olan Rabia işaretinin bizim milletimize milli bir sembol olarak empoze edilmesidir.

Eğer ki; Düzce Belediye Başkanı buraya bir milli sembol yapmak istiyorsa ya ‘Bozkurt’ yapacak, ya çift başlı kartal yapacak. Rabia bizim sembolümüz değildir. Sadece siyasi eyyamcılık için buraya dikilen bu ucube bir an önce kaldırılmalıdır. İster kendi cebinden yapsın, ister belediyenin kasasından yapsın, hiç kimse buraya bu ucubeyi dikemez” dedi.

x
Yorumlar