Bıçak parası isterken kıskıvrak yakalanan Kartal’daki hastanenin doktorunun cezası belli oldu

- Yorumla

İstanbul Kartal’daki Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iddiaya göre “bıçak parası” isteyen ve suçüstü yakalanan operatör doktorun cezası belli oldu. Yeşim K. isimli kızı muayene ettikten sonra operasyon yapılması gerektiğini söyleyerek ameliyat için 500 TL isteyen Operatör Doç. Dr. Yücel Özen, genç kızın Anadolu Başsavcılığı’na ihbarı ile kıskıvrak yakalandı.

Savcılık suçüstü yaptı. Polis memuru ve seri numarası alınmış parayla buluşma yerine giden Yeşim K., doktora 500 TL’yi verdi. Ağabeyi gibi genç kızın yanında bulunan polis memuru, suçüstü yaptı. Tutuklanan Doç. Dr. Y.C. hakkında, doktorluk görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak para aldığı gerekçesiyle “icbar suretiyle irtikap”tan 10 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Mahkeme başkanı cezayı az buldu

Gazete Habertürk’ten Arzu Kaya’nın haberine göre mahkemeye çıkan doktor, suçunu kabul etti ve “20 yıldır doktorum, binlerce hastayı tedavi ettim. Böyle bir olaya karıştığım için pişmanım” dedi. Savcı, varis tedavisi nedeniyle genç kızın çok acil müdahaleye gereksinim duymadığı ve başka bir sağlık kuruluşuna başvuru imkânının olduğunu belirterek, suçun 2 yıla kadar hapis cezasını öngören “görevi kötüye kullanma” kapsamına girdiğini belirtti. Mahkeme, sanık doktoru 1’e karşı 2 oyla “görevi kötüye kullanmak” tan 5 ay hapse çarptırdı. Doç. Dr. Y.C., 26 gün yattığı cezaevinden tahliye edildi. Karara muhalefet şerhi düşen mahkeme başkanı, sanığın görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak hastayı endişeye sokup parayı vermeye mecbur hissettirdiğini, cezanın yüksek olması gerektiğini belirtti.

x
Yorumlar