Ümraniye’deki caddeye El Kaide kurucusunun adını verdiler

- Yorumlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ümraniye’deki bir sokağa El Kaide kurucusunun isminin verilmesi olayını TBMM’ye taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde Birgün’de çıkan habere göre, El-Kaide’nin kurucularından Abdullah Azam’ın adının Ümraniye’de bir caddeye verildiği belirtilmişti. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “FETÖ-PDY” ile ilgisi olan olmayan birçok kuruluş, örgüt ve kişinin, “terör örgütü üyeliği” ile suçlandığını hatırlatan Tanrıkulu, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede “Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddia edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

  • Türkiye, El Kaide’yi “terör örgütü” olarak tanımaktan vazgeçmiş midir?
  • El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adı bir caddeye nasıl ve hangi gerekçe ile verilmiştir?
  • El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?
  • El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne de kayyum atanacak mıdır?
  • Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddiası doğru mudur?
  • İddia doğru ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verilmesinin gerekçesi nedir?
  • Bahse konu caddenin daha önceki ismi nedir?

Abdullah Azam

x