Maltepeli 7 bin kadın boğazı ücretsiz turladı

- Yorumlar

Maltepe Belediyesi’nin büyük ilgi gören ve bir ay süren tekne turuyla ilçede yaşayan 7 bin kadın, İstanbul Boğaz’ının eşsiz güzelliklerini yakından gördü. Hem deniz havası alan, hem de Boğaz’ın tarihi mekânlarını gezerek keyifli bir gün geçiren kadınlar etkinlikten memnun kaldı.

Maltepe Belediyesi, Maltepeli kadınlar için Ağustos ayı boyunca İstanbul Boğazı’nda, “Boğaz Turu” düzenledi. İki kıtayı birleştiren İstanbul Boğazı, Maltepe’nin 18 ayrı mahallesinden kadınların ve engelli vatandaşların katılımıyla renkli, eğlenceli, coşkulu buluşmalara tanıklık etti. Kadınların büyük ilgi gösterdiği turlara, 7 bin Maltepeli kadın katıldı.

07-26 Ağustos tarihlerinde ücretsiz düzenlenen gezi programı, Maltepe’nin toplam 18 mahallesi için, 18 tekne turuyla gerçekleşti. Boğazı ilk kez gören kadınlar ile engelli vatandaşların da katıldığı Boğaz turunda, Tayfun Yılmaz ve İlknur Yıldız ikilisi, birbirinden güzel halk müziği ezgileri seslendirdi.

Tüm kadınların başlarının tacı olduğundan ve belediyenin kadınlarla ilgili hizmetlerinden olan kadın danışma, üreten engelliler ve uyuşturucuyla mücadele merkezleriyle evde sağlık ve bakım hizmetinden bahseden Kılıç, şunları kaydetti: “Hepimiz bu gök kubbe altında özgürce yaşıyor ve bu etkinlikleri düzenleyebiliyorsak, bunu Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Maltepe’yi bir dünya kenti yapmak, herkesin etnik kimliği, inancı, mezhebi, cinsiyetiyle barış ve dostluk içerisinde yaşadığı bir kente kavuşturmak sizin ellerinizde.”

UZMAN EKİPLERDEN KADINLARA DESTEK

Etkinlikte kadınlara, kumanya ve belediyenin etkinliklerini anlatan broşürler dağıtıldı. Yaklaşık 3 saat süren Boğaz turlarında kadınlar, batık ada Vordonisi, Kız Kulesi, Haydarpaşa, Beylerbeyi, Çırağan ve Dolmabahçe saraylarını da yakından görerek, bol bol fotoğraf çekti.

Turlar sırasında teknede, Maltepe Belediyesi Arama-Kurtarma Müdürlüğü’nden 3 kişilik ekip görev yaptı. Havada, karada, denizde olası facia ve olaylara karşı anında müdahale edebilme yeterliliğine sahip arama kurtarma ekipleri, çevre güvenliğini sağladı.

Denizde yaşanabilecek olası durumlara müdahale için hazır bulundu. Sağlık ekibi ve psikologlar kadınların sorunlarını dinleyip çözüm noktasında yardımcı oldu. Kadınların karşılaşabilecekleri mağduriyet durumları, engelli bireylerin yaşadıkları sorunlar başta olmak üzere yasal haklarına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

x