Her iki liseden biri imam hatip

- Yorumlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine başarılı öğrencilerin nitelikli liselere yerleşmeleri için yeni bir sınav seçeneği üzerinde duruyor. 1 milyon 300 bin öğrencinin yaklaşık 100 bini sınavla yerleşecek.

Geriye kalanlara ise adrese dayalı seçenekler sunulacak. Ancak meslek liseleri dışında kalan her iki liseden biri imam hatip. MEB’in imam hatip ısrarı eğitimi çıkmaza soktu. Okular imam hatibe dönüştürüldü, yeni binalar, imam hatiplere tahsis edildi. İmam hatiplere talep olmadı, çoğu boş kaldı. Eğitim İş 3 Nolu Şube Başkanı Erkan Aksoy Milli Eğitim Bakanlığına “İhtiyaç fazlası imam hatipleri Anadolu lisesine dönüştürün, özel okulları kamulaştırın” diye seslendi.

İHL’LER BOŞ

Aydınlık’ın haberine göre 2006’da 455 olan imam hatip lisesi sayısı 2016-2017 eğitim öğretim yılında bin 452’ye çıktı. Anadolu lisesilerinin sayısı, düz lise olarak adlandırılan liselerle birlikte 2006’da 2 bin 839 iken geçen yıl 2 bin 978’de kaldı. Merkezi sınav sistemiyle bile öğrencilerin yerleşmekte sorun yaşadığı ortaöğretim sistemi, imam hatip ısrarı nedeniyle çıkmaza girdi. 2002’de iktidar olan AK Parti, 15 yılda 6 kez Milli Eğitim Bakanı değiştirdi. MEB’in imam hatip politikası değişmedi.

Talep olduğu gerekçesiyle imam hatip sayısı 10 yılda 3 katına çıktı. Ancak imam hatipler boş kaldı. Geçen eğitim-öğretim yılında imam hatip liselerinde derslik başına 16,8 öğrenci düştü. Anadolu liselerinde ise bu sayı derslik başına 26,8 oldu.

GEREKSİZ İMAM HATİPLER ANADOLU LİSESİNE DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

Neredeyse her mahalleye kurulan imam hatiplerle birlikte özel okulların sayısı da arttı. 15 yılda özel okul sayısı 6 katına çıktı. 2002 yılında 337 olan özel okul sayısı, 2017’de 2 bin 246’ya yükseldi. Yönetici Erkan Aksoy Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “TEOG’u kaldırmak tek başına çözüm değil. Bu konu eğitimin paydaşlarıyla masaya yatırılmalı. Burada da imam hatiplere ya da özel okullara ayrıcalık anlayışı terk edilmelidir. Ortak akıl kamucu bir anlayışla buna çözüm getirir. MEB, ihtiyaç fazlası imam hatipleri Anadolu liselerine dönüştürürek ve özel okulları kamulaştırılarak herkes için nitelikli eğitim imkanı sunabilir. Bu bütün milletin yüreğini ferahlatır dedi.

1000 KİŞİLİK OKULA 45 KİŞİ KAYDOLDU

Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde, 7 milyon lira harcanarak yapılan Şehit Serdar Gökbayrak İmam Hatip Ortaokulu, yeni eğitim- öğretim yılına 45 öğrenci ile başladı. Bin 200 öğrenci kapasiteli 4 katlı okulda, 24 derslik, spor salonu, kantin, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, toplantı ve konferans salonu, geniş bir bahçe ve spor sahası yapıldı. Fakat, tüm bu olanaklara ve ayrıntılara rağmen yeni dönemde istenen sayıda öğrenci kaydı yapılamadı. 45 kişinin kaydının yapıldığı okulda yalnızca 2 sınıf hizmete açılabildi. Okulda bir müdür ve bir de müdür yardımcısı kadrolu olarak görev yaparken bunun dışında kadrolu personel atanmadı. İki öğretmenin geçici olarak gönderildiği okulda eğitim ve öğretime başladı. (Aydınlık)

x