Kartal sahili çöplük oldu, denizi pislik götürüyor!

İstanbul Kartal sahili son günlerde çöplük olmasıyla gündemde. Kartal’da İDO’nun 3 yıldır bakımda afişi asılı olan ve kapalı olan vapur iskelesinden Ortantepe sahiline kadar deniz kenarı adeta çöplüğe döndü.

Kartal sahilinde ilçe halkının özellikle tatil günlerinde piknik yapmak için tercih ettiği ve tatil günleri dışında yürüyüşçüler ve bisikletlilerin kullandığı Kartal sahilinde deniz kenarı çöplüğe döndü. Denize atılan atıklar sahile vurdu.

Belediye temizlik yapmıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) onlarca deniz temizleme aracı olmasına rağmen hiçbiri Kartal açıklarında çalışmıyor. Bu yüzden adeta çöplüğe dönen Kartal sahilinde balıkçılık sporu yapanlar da denizden oltayla çöp çekiyor. Balıkçıların da terk etmeye başladığı sahilde ilçe halkının denizle hiçbir bağı kalmadı.

Acil müdahale edilmeli

Çöplük haline gelen Kartal sahiline acil müdahale edilmesi gerekiyor. Aksi halde sahil kokudan yürünmeyecek hale gelecek. Sadece deniz kirliliği değil, sahilde yer alan çöp kovaları hep kırılmış durumda. Kimisinin kapağı bisiklet yoluna dönmüş, kimisi de yerinden sökülmüş. Migros mevkinde yer alan İsPark bisiklet parkı da kapatılmış. Bisiklete binmek isteyen vatandaşlar Dragos sahiline yürümek zorunda kalıyor.

Kartal Sahili deniz kenarı – Foto: Kartal 24