Solucandan gübre halkın gündeminde

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Özel Yakacık Fen Bilimleri Okulları ile birlikte yürüttüğü ‘kırmızı solucandan gübre üretimi’ projesini vatandaşlara tanıtmak amacıyla Kartal semt pazarında bilgilendirme çalışması yaptı.

Vatandaşlara, organik atıkları yiyen kırmızı solucanların, her türlü tarım toprağını zenginleştiren ve verimini arttıran gübre üretebildiği anlatıldı. Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde vermikompost kabı içerisinde başlatılan proje, görsel olarak da vatandaşlara gösterildi. Pazara gelen vatandaşlar, özellikle de çocuklar projeye ilgi gösterdi. Pazara komşu ilçelerden gelen vatandaşlar da çevre konusunda yapılan tüm projeler hakkında bilgilendirildi ve broşür dağıtıldı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Özellikle pazardaki sebze ve meyve atıklarının değerlendirilmesi açısından bu uygulamaya çok önem veriyor ve destekliyoruz. Fen Bilimleri Okulları ile bu anlamda işbirliğimiz devam ediyor. Solucandan gübre üretim projesini önemsiyoruz. Hedefimiz, projenin uygulanabilirliğini arttırmak.” dedi.

Kartal Belediyesi bünyesinde Çevre Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü’nün serası ve belediye kreşlerinin bahçeleri olmak üzere 4 noktada solucandan gübre üretimi yapıldığını hatırlatan Başkan Op. Dr. Altınok Öz, “Fen Bilimleri Okulları’nda yapılan üretim, evlerdeki bitkilerin bakımı için gerekli gübre ihtiyacına yanıt verebilecek durumda. Ancak bu çalışmaları çok daha genişletmek amacındayız. Kartal Belediyesi olarak özellikle semt pazarlarından kalan atıkların toplanıp park ve bahçelerin ihtiyacını karşılamak üzere gübreye dönüştürülmesi için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Solucanlı kompost diğer adıyla vermikompost olarak bilinen bu yöntemle, biyolojik olarak çözülebilen atıklar doğal gübreye dönüştürülerek solucanlar vasıtasıyla değerlendiriliyor. Vermikompost uygulaması, atıkların kişi başına yılda yaklaşık 100 kg azalmasını sağlıyor, dolayısıyla mutfaktan çıkan naylon torba sayısı azalıyor ve taşınan çöpler de azalacağından karbon salınımı düşüyor.