Kartal Belediyesi’nden bez torba dağıtımı

Kartal Belediyesi tarafından semt pazarlarında vatandaşlara ücretsiz bez torba dağıtımı yapıldı. Bez torba dağıtımı hafta içi boyunca tüm semt pazarlarında gerçekleştirildi.

Naylon poşetlerin doğada çözünmesi 100 yıldan 10 bin yıla kadar sürüyor. Naylon poşetler on binlerce deniz kuşu ve memelinin ölümüne sebep oluyor. Naylon poşetlerin çözünmesi sürecinde oluşan zehirli mikroskobik parçacıklar su kaynaklarımıza ulaşıyor, bitkiler ve hayvanlar yolu ile besin zincirine giriyor.

Naylon poşetler tehlike saçıyor

Denizleri, gölleri, nehirleri kirleten naylon poşetler aynı zamanda nesli tehlikede olan türlerin de yok olmasına neden oluyor. Petrol kaynaklarından yapıldıkları için küresel ısınmanın en büyük nedeni olan CO2 salınımının kaynaklarından birini oluşturuyor. Kanalizasyonları tıkıyor. Dokundukları gıdaların vitaminlerini yok ediyor. Çöplerin % 90’nı naylon ve plastik atıklardan oluşuyor. Atık miktarını artırıyor.

Naylon poşetler şeffaf oldukları için, tıpkı bir sera gibi ısıyı emerek orman yangınlarına neden oluyor. Plastik poşetlere kanserojen etkiye sahip ve güneş ışığıyla buluştuklarında bu kanserojen etki daha da artıyor. Çözünme aşaması hem çok uzun sürüyor hem de çözünürken toprak ve suyu zehirliyor. Plastik poşetler imha sırasında çok tehlikeli ve zehirli gazlar ortaya çıkartıyor.

Uluslararası bilim akademisinin açıkladığına göre denizlere her yıl milyonlarca kilo plastik poşet atılıyor ve bu plastik poşetler hayvanlar tarafından yiyecek zannedilerek yeniliyor.