Pendik’e düşük karbon ödülü

Pendik Belediyesi, Tam Otomatik Ambalaj Atıklarını Toplama ve Ayırma Tesisi Projesiyle “Düşük Karbon Kahramanı” seçildi. Ödül, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen törenle takdim edildi.

Karbon yönetimi konusunda emek verenleri ve iklim değişikliğiyle mücadele edenleri desteklemenin yanı sıra konunun yaygın bilinirliğini artırmak amacıyla verilen “Düşük Karbon Kahramanları Ödülleri” sahiplerini buldu. “Karbonu yönetmek bugünü ve yarını yönetmektir.” ilkesini misyon edinerek çalışan kamu ve özel sektör kuruluşlarının en iyi uygulama örnekleri göz önünde bulundularak yapılan eleme sonucunda “Pendik Belediyesi Tam Otomatik Ambalaj Atıklarını Toplama ve Ayırma Tesisi Projesi”yle “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Ödüller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Pendik Belediyesine ödül getiren tesis

Tam Otomatik Ambalaj Atıklarını Toplama ve Ayırma Tesisi Projesi kapsamında 2018 yılı 16.742.090 kg ambalaj atığı toplanarak ayrıştırma işlemi yapıldı. Toplanan ve ayrıştırılan ambalaj atıklarının %50’si kâğıt, %8’i plastik ve % 1’erlik oranı da cam ve metal atıklarından oluştu.

Tesis, aylık 2.000 ton ambalaj atığı toplama hedefine kurulumundan itibaren 1 yıl içerisinde %70 oranında ulaştı. Bu kapasiteyle çalışması sonucunda Pendik İlçesi nüfusu açısından değerlendirme yapıldığında kişi başı 1,04 kg eşdeğer CO2.lik bir azaltım sağlanmış oldu.