Meclis Başkanı Şentop: Erdoğan’dan önce İstanbul, köy halindeydi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “İstanbul’a dışarıdan gelen birisinin baktığında ‘Bu nerenin şehri, hangi kültürün, medeniyetin, hangi tarihin şehri?’ diye sorduğu zaman cevabını alabileceği bir mahiyette değildi, şehir. Esas 1994’den itibaren Cumhurbaşkanımızın İstanbul’a hatırlatmış olduğu, yeniden ortaya çıkardığı ve dirilttiği şey budur” dedi.

Şentop “Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Buluşma Programı” kapsamında Bayrampaşa’daki Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’de seçildiği dönemde konuşulan meselelerin daha çok belediyeciliğin fiziki altyapısıyla ilgili meseleler olduğunu ifade eden Şentop, şunları kaydetti: “Su, yol, doğalgaz, çöp gibi meselelerdi. Bunlar şüphesiz çok önemli. Günlük hayatımızın en azından bizim için yaşanılabilir olması gerekir, asgari bir standardı olması lazım. Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemdeki değişim bu fizik değişiminden ibaret değil. O dönemlerden itibaren hatırlayın İstanbul’un kendi kültürüyle, medeniyetiyle bütünleşmesi. Ondan önce İstanbul büyük bir köy halindeydi. Tarihiyle İstanbul’un geçmişiyle olan bağlantısı o tarihin İstanbul’a bıraktığı mirasın sahiplenmesi meselesi. İstanbul’a dışarıdan gelen birisinin baktığında ‘bu nerenin şehri, hangi kültürün, medeniyetin, hangi tarihin şehri?’ diye sorduğu zaman cevabını alabileceği bir mahiyette değildi şehir. Esas 94’ten itibaren Cumhurbaşkanımızın İstanbul’a hatırlatmış olduğu, yeniden ortaya çıkardığı ve dirilttiği şey budur. İstanbul’a bir kimliği, tarihi, bir medeniyeti temsil eden bir şehir anlayışı geldi. Bunu geriye dönüp baktığımızda birçok meseleden, ufak tefek kenarlardaki tarihi eserlere dokunuştan tutun da bu tarihle bütünleşen bir şehir havası İstanbul’da önemli.”