Meral Akşener’in FETÖ ile mücadelesi 20 yıl geriye dayanıyor

- Yorumlar

Hakkında FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) soruşturmasının açıldığı ortaya çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 20 yıl önceye dayanan bir FETÖ ile mücadele geçmişi var. Akşener, İçişleri Bakanı olduğu dönemde FETÖ gibi yapıları “yıkıcı mihrak” olarak tanımlamış ve irticai faaliyetlerle mücadele için önemli adımlar atmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 2016 yılında FETÖ soruşturması başlatıldığı ve soruşturmaya savcılık tarafından Mayıs ayında gizlilik kararı verildiği ortaya çıkması toplumda tepki ile karşılandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, dün hakim karşısına çıkan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve hakkında 2016 yılında açılan FETÖ soruşturmasına savcılığın gizlilik kararı verdiği İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e destek verdi. İmamoğlu, “Sayın Genel Başkan Meral hanımı herkes tanıyor, biliyor. Yine bu süreçte bu şekilde mağdur edilmesini çok büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz. Millet sayın Akşener’in yanında.” dedi.

FETÖ tehlikesini 1997’de gördü

FETÖ tehlikesini 1997’de gören Meral Akşener, İçişleri Bakanı olarak 28 Mart 1997’de yayınladığı “İrtica ile mücadele genelgesi” ile sadece FETÖ değil, irticai faaliyet gösteren diğer cemaat, tarikat, dernek, vakıf gibi yapıların ve bunlara bağlı dershane, okul ve yurtların derhal kapatılması talimatını vermişti. İçişleri Bakanı Dr. Meral Akşener imzasıyla Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Bakanlığının tüm birimleri ile 80 ilin valiliğine gönderilen genelgede, FETÖ başta olmak üzere bütün irticai yapılar hakkında ciddi uyarılar yer alıyordu.Akşener’in genelgesi, cemaat, vakıf vb gibi legal görünümlü illegal yapılarla mücadeleyi yasal bir zemine oturtmuş ve 2006 yılına kadar bu genelge yürürlükte kalmıştı.

Sabah gazetesinin 15 Nisan 1997 tarihli haberinde şu ifadeler yer alıyor:

Bakan Meral Akşener, Olağanüstü Hal Bölge Valisi ile 80 ilin valisiyle dün Ankara’da yaptığı toplantıda, MGK kararlarının uygulanmasıyla ilgili talimatlar verdi. Akşener, toplantıyı açış konuşmasında MGK’nın irticayı önlemeye yönelik kararlarını ve valilerin bu kararların uygulanmasına yönelik denetimini sıkı bir şekilde sürdürmelerini istedi.Akşener, gerçekte İslam’la hiçbir ilgisi olmayan, ancak İslam’ın adını kullanan terör örgütlerinin hortlatılmaya çalışıldığını belirterek, şunları söyledi:”Bu yıkıcı mihraklar, bizlerin hoşgörüsünden ve yasalarımızdaki boşluklardan yararlanarak, gençlerimizi tuzağa düşürebilecekleri yurt, pansiyon ve Kuran kursları adı altında mekanlar açmaktadır. Burada kendi emellerini islamiyet adı altında gençlerimize enjekte etmeye çalışmaktadırlar. Bu alanda bir başı boşluk yaratılıp kökü dışarıda, gerçekte islamiyetle ilgisi bulunmayan, yegane amacı kendi ideolojisine hizmet edecek bir kitle yaratıp ülkemizi baskı altına almak olan çeşitli örgütlerin at oynatmasına fırsat veremeyiz.

öeral sabah feto haberi

Akşener’den çanta göndermesi

Öte yandan, 31 Mart yerel seçimlerine iki gün kala Kılıçdaroğlu ile Akşener Mersin’de ortak miting yaptı. Elinde siyah bir çantayla sahneye çıkan Akşener, Bu çanta Yassıada’ya giderken rahmetli Menderes’in, Mamak’a giderken rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in elindeydi. Pınarhisar’a giderken de Erdoğan’ın elindeydi. Sayın Erdoğan, bu çantayı bugün benim elime verdi” dedi.

x