Tahliye edilen 19 okulun 99 depreminden sonra yapıldığı ortaya çıktı

Deprem beklentisi nedeniyle istim üstündeki İstanbul’da 26 Eylül’de meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin ardından AFAD tarafından ihbar edilen 114 okulda gerçekleştirilen denetlemelerde 85 okul hasarsız, 20 okul az hasarlı, 9 okulun ise ağır hasarlı olduğu ilan edildi.

İlan edilen okullar arasında Pendik’teki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu dışındaki hasarlı olduğu tespit edilen 19 okulun 1999 depreminden sonra yapıldığı tespit edildi. 1999 depreminden sonra yapılan ve aradan geçen sürede bir de güçlendirme çalışması geçiren İstanbul Sultangazi İstiklal İlkokulu ve Ortaokulu ile Sancaktepe’deki Osmangazi İlkokulu’nun da depremde hasar gördüğü belirlendi.

Aynı okul 1999’da yaşanan depremin ardından hasar gördü ve o zamanki adıyla Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’nda eğitim görmeye devam etti. Daha sonra 2001 yılında İstiklal Okulu’nun binası yenilendi. 2008 yılında ise İstiklal Okulu’na yeni bina yapıldı. Henüz 11 sene önce yapılan bina, bu depremde de hasar gördü ve öğrenciler 4’e bölündü. Öğrenciler Şehit Teğmen Ali Yılmaz İlkokulu ve Ortaokulu, Veysel Sacihan İmam Hatip Ortaokulu ve Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu’na gönderildi.

1999 sonrasında yapılmasına rağmen hasar gören okulların listesi şöyle:

Arnavutköy: Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu Avcılar: Abdulkadir Uztürk Ortaokulu Beykoz: Fatinhoca İlkokulu Büyükçekmece: Güzelce Cevdet Zebure Kotan Ortaokulu Eyüpsultan: Üçşehitler İlkokulu ve Ortaokulu Gaziosmanpaşa: Karlıtepe Ortaokulu Güngören: Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu Küçükçekmece: Söğütlüçeşme Ortaokulu Küçükçekmece: Tahsin Banguoğlu İlkokulu Küçükçekmece: Nergiz Anaokulu Maltepe: Halit Armay Anadolu Lisesi Pendik: Ergenekon Anaokulu/İlk/Ortaokulu Sancaktepe: Osmangazi İlkokulu Silivri: Prof. Dr. Besim Üstünel Anaokulu Sultangazi: İstiklal Ortaokulu Üsküdar: Burhan Felek Anadolu Lisesi