Pendik’te 23 Nisan festival programı açıklandı

- Yorumlar

Pendik Belediyesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Pendik Çocuk Festivali’ne 9 ülkeden 195 misafir çocuk katılıyor. 18-24 Nisan arasında geçekleşecek festival boyunca yabancı kültürleri yakından tanıma fırsatı bulacakları renkli gösteriler çocukları bekliyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı bu yıl da Pendik’te coşkulu gösterilere sahne olacak. Pendik Belediyesince yıl 9’uncusu düzenlenecek Pendik Çocuk Festivali, 18-24 Nisan tarihleri arasında ilçenin birçok noktasında gerçekleştirilecek. Festivale Bosna Hersek, Sırbistan, Rusya, Endonezya, Malezya, Arnavutluk, Polonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan olmak üzere 9 farklı ülkeden 195 çocuk katılacak. 18 Nisan’da dünya çocukları ilçemize gelecek ve 19 Nisan’da şenlikler resmi olarak başlayacak.

19 Nisan’da kortej yürüyüşü

Renkli gösterilerin yaşanacağı Çocuk Festivali’nin ilk gününde çelenk töreni ve hemen ardından kortej yürüyüşü ile başlayacak. Kortej, Gazipaşa, Hatboyu ve 19 Mayıs Caddelerinden geçerek ilçe halkını selamlayarak festival alanı olarak düzenlenecek sahildeki paten alanına gelecek. Açılış alanı, semazen gösterisi, animasyon gösterileri ve ülkelerin dans gösterilerine sahne olacak. Yine alanda Pendik Belediyesi Barış Korosu birbirinden güzel şarkılar seslendirecek.

Çocuklar icatlarını yarıştıracak

Çocuk Bayramı dolayısıyla ortaokullar arası Teknolojik İcatlar Yarışması düzenlenecek. Yarışmaya 21 okuldan 47 proje katılacak. Yarışma ve daha sonra yarışmaya katılan tüm eserlerin sergisi sahilde kurulacak çadırda gerçekleştirilecek. 5.6.7 ve 8. sınıf öğrencilerinin hayal gücü sınırlarını zorlayarak somuta döktükleri icatlar, geleceğin mucitlerini de ortaya çıkaracak. Sergi 19 Nisan’da başlayacak.

Kapanış gösterileri Pendik Stadyumu’nda

Yabancı ülkelerden gelen misafir çocuklar kendi yörelerinin halk oyunları ilçedeki çeşitli okullarda Türk öğrencilere sergileyecekler. Pendikli öğrenciler, festival sayesinde birbirinden farklı kültürleri yakından tanımış olacak. Yine 23 Nisan’da Pendik Stadyum’da kapanış programı gerçekleştirilecek. İlçe protokolünün de katılacağı program da Pendikli öğrenciler de yıl boyunca hazırladıkları gösterileri yabancı misafirlere göstermiş olacaklar. Son olarak program Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde barış kütüğüne plaket çakılması için son bulacak ve misafir öğrenciler 24 Nisan’da ülkelerine uğurlanacak.

FESTİVAL PROGRAMI:

18 Nisan:

Konuk ülkelerin çocuklarını karşılama

19 Nisan:

Saat 14.00: Anıta çelenk konulması, Kortej yürüyüşü (Erol Kaya Cad-Gazipaşa Cad-Hatboyu Cad-19 Mayıs Cad.)

Saat 15.00: Sergi açılışı- Sahil Gösteri Alanı

Fen Bilimleri Araştırma Projesi Sergisi ile Resim Yarışması Sergisi

16.00-18.00: Sahne Gösterileri –Sahil Gösteri Alanı

(Semazen, animasyon, Pendik Belediyesi Çocuk Korosu, Türkiye ve 9 konuk ülke çocuklarından performanslar- Sahil Gösteri Alanı )

20 Nisan:

Barış Köprüsü Etkinliği (Maltepe İDO İskelesi- saat 11.00-17.00)

21 Nisan:

14.00-15.30: Sahne Gösterileri – Kurtköy Kapalı Spor Salonu

Animasyon, ülke performansları (Türkiye, Arnavutluk, Sırbistan, KKTC, Malezya, Rusya )

22 Nisan:

14.00-15.30: Sahne Gösterileri – Esenyalı, Fatih Mah. Necmettin Erbakan Cad.

Animasyon, Türkiye, Polonya, Endonezya, Bosna-Hersek, Azerbaycan

23 Nisan:

10.00-13.30: Pendik Stadyumu

Ülke performansları, ödül törenleri, çocuk korosu,

24 Nisan:

Konuk ülke çocuklarını uğurlama

x