Milli Piyango biletinin sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır?

- Yorumlar

Milli Piyango İdaresi tarafından hazırlanan piyango biletlerinin sahte olup olmadığını anlamak için öne çıkan birkaç metot var. Yeni yıla girerken dağıtacak olan büyük ikramiyenin 70 milyon lira olarak belirlenmesinin ardından sahtekarlara karşı da alınabilecekler önlemler belli oldu.

Öncelikle biletin alınacağı yer çok önem taşıyor. Milli Piyango İdaresi bayilik ruhsatını (gezici bayilerde yaka kartı) taşıyan ve istenildiğinde ibraz eden kişilerden bilet satın alınması gerekir. Aldığınız biletin gerçek olup olmadığını anlamak için yapmanız gerekenler ise çok basit. Gerçek bilet ışığa tutulduğunda daire içinde Milli Piyango amblemli filigran görünür.

Biletin arkasında bayi satış mührü bulunmalıdır. Pürüzsüz veya kağıdın örselenmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Biletin sol alt bölümde bulunan güvenlik numarası iki parmak arasında gezdirildiğinde rakamların kabarık olduğu hissedilmelidir.

Ultraviyole (UV) ışıkta mavi ve açık yeşil renkli parlayan ve kesik çizgiler şeklinde dağılımı bulunan elyaflar (3mm.) bulunmaktadır. Tam biletler açık mavi, yarım biletler bayrak kırmızısı ve çeyrek biletler de açık nefti yeşil renkli olup, renkler canlıdır.

x