Adalet Nöbetine klakson desteğine trafik cezası TBMM’de

Anayasa Mahkemesi önünde 45 gündür Adalet Nöbeti tutan subay, astsubay yakınlarına destek amacıyla oradan geçerken aracının kornasına 1-2 kez basan sürücülere trafik ekiplerince 80’er TL ceza kesildiği ortaya çıktı. Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Görevli trafik ekiplerine bu talimatı siz mi verdiniz, emir kime aittir? Araç trafiğinin akışını aksatmadan bir iki kez kornaya basmak Karayolları Trafik Kanunu’nun hangi düzenlemesine aykırılık teşkil ediyor? Derbi maçları sonrasında şampiyonluk turu atan taraftarlar için de ‘gereksiz yere klakson çaldığı’ gerekçesiyle trafik cezası kesiliyor mu?” diye sordu.

 

CHP’li Umut Oran, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Önergesinde, “Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın bulunduğu Ahlatlıbel Mahallesi, İncek Yolu Serpmeleri No: 4 karşısında, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Parkı önünde bugüne kadar 45 gün boyunca Adalet Nöbeti tutuldu” diyen Umut Oran, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:

 

80 TL ceza talimatını siz mi verdiniz?

 

– Adalet Nöbeti tutanlara destek amacıyla, oradan geçerken kullandığı otomobilin kornasına bir iki kez bastığı için bazı araç sürücülerine “gereksiz yere klakson çaldığı” gerekçesiyle 80 TL para cezası kesildiği iddiası doğru mudur? Görevli trafik ekiplerine bu talimatı siz mi verdiniz, emir kime aittir?

 

AYM önünde kaç kişiye ceza kestiniz?

 

– Anayasa Mahkemesi binası önünde bekleyen trafik ekipleri 3 Mayıs 2014 ila 18 Haziran 2014 tarihleri arasında 45 gün boyunca bu şekilde kaç kişiye trafik cezası kestiler? Kesilen para cezaların toplam tutarı kaç TL’dir?

– Araç trafiğinin akışını aksatmadan bir iki kez kornaya basmak Karayolları Trafik Kanunu’nun hangi düzenlemesine aykırılık teşkil ediyor?

 

Derbi maçları sonrasında da ceza kesildi mi?

 

– Karayolları Trafik Kanunu’nun söz konusu düzenlemesi her koşulda uygulanıyor mu? Örneğin derbi maçları sonrasında şampiyonluk turu atan taraftarlar için de “gereksiz yere klakson çaldığı” gerekçesiyle trafik cezası kesiliyor mu?

– Ankara’da son 5 yılda 2918 sayılı Kanun’un söz konusu düzenlemesi uyarınca kaç kişiye trafik cezası kesildi?

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar