İstanbul’da, ‘Laik ve bilimsel eğitim’ için boykot eylemi

- Yorumlar

“Laik ve bilimsel eğitim” için Türkiye genelinde bazı okullarda boykot vardı. Öğretmenler iş bıraktı, öğrenciler okula gitmedi. İstanbul’da okula gitmeyen öğrenciler bilim ve sanat atölyelerine katıldı.

Kartal’daki Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokulu önünde toplanan veliler ve Eğitim-Sen üyeleri, çocuklarını okula getiren velilere boykot çağrısı yaptı. Boykota katılan velilere göre 800 kişilik okulun sadece yarısı okula gelmişti. Veliler, 4+4+4’ten sonra imam hatip yapılmak istenen okulun önünde eylemin daha anlamlı olduğunu belirterek, iki senedir okulları için mücadele ettiklerini anlattılar.

Farklı parti ve oluşumların bir arada olduğu Birleşik Haziran Hareketi, Eğitim-Sen ve bazı Alevi örgütleri bugün eğitim politikalarını protesto etti. “Laik ve bilimsel eğitim” için Türkiye genelinde bazı öğretmenler iş bıraktı, öğrenciler okula gitmedi. Kimi yerlerde sanat ve bilim çalışmalarının yapıldığı alternatif eğitimler düzenlendi.
Boykota katılan veliler, öğrenciler ve öğretmenler, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve “okulların imam hatipleştirilmesi”ne son verilmesi, müfredatın bilimsel temelle yenilenmesi gibi taleplerini dile getirdi.

 

x